Doc Film 2011: Adopted

afryka.org Kultura Film Doc Film 2011: Adopted

ADOPTED to nazwa agencji, dzięki której duże rodziny w Afryce adoptują dorosłych Europejczyków oderwanych od swoich rodzin. Film przedstawia losy trzech przykładowych osób i ich nowych rodzin w Ghanie.

Ludger z Berlina niedawno dowiedział się o „ADOPTED”. Zawiedziony bezdusznym otoczeniem, odrzucony przez przyjaciół i rodzinę, już od dłuższego czasu szukał jakiegoś sposobu, żeby wyrwać się od tego wszystkiego.  Wahając się postanowił wziąć udział w programie agencji ADOPTED i został wybrany szybciej niż oczekiwano.

Z drugiej strony-Thelma, która  nie mogła się doczekać wyjazdu. Rodzina z Akry (Ghana) wyraziła zgodę na jej przyjęcie, więc Thelma jest szczęśliwa, że ich niedługo pozna. Spakowała walizki, pozbyła się mebli i jutro leci do Afryki- prawdopodobnie na zawsze.

Gisela jest również podekscytowana. Ostatni rok nie był dla niej łatwy. Po śmierci męża nie mogła znaleźć sobie miejsca. Czuła się samotna w swoim wielkim domu i zastanawiała się nad sprzedaniem go i powrotem do domu rodzinnego w południowych Niemczech. Słysząc w radiu informacje o ADOPTED, postanawia skontaktować się z agencją.

Film przedstawia losy bohaterów, ich podróż do zachodniej Afryki, powolne przystosowanie, adaptacje i nieuniknione konflikty między odmiennymi kulturami.

Komentarz reżysera filmu “Adopted” Rouvena Recha:

Już w moich dotychczasowych realizacja filmowych i pracach teoretycznych widać zainteresowanie, jako reżyser, autor i producent, warunkami krajów rozwijających się jaki znaczenia i wpływu tego problemu na nasze społeczeństwo. Poprzednio, mieszkając przez jakiś czas w Argentynie i mając możliwość podróżowania do innych krajów Ameryki Południowej i Centralnej, moją uwagę przykuwały problemy i tematy krajów latynoamerykańskich.

Zrealizowałem kilka dokumentów w Argentynie i na Kubie, w których zawsze starałam się przybliżyć realia społeczno-polityczne albo traktowałem te realia jako punkt wyjścia.  Podczas moich podróży zdobyłem doświadczenia i wrażenia na temat warunków socjalnych w krajach rozwijających si ę. Co wpłynęło na moje postrzeganie problemów i konfliktów w tej części świata.

W mojej pracy starałem skupiać się nie tylko nad tematami związanymi z Ameryką Łacińską, ale także starałem się zdobyć jak największą wiedzę o krajach kontynentu afrykańskiego i jego specyficznych problemach.  Dlatego też w trakcie postępowania „globalizacji”-mocno wyświechtanego terminu-mówienie o trans granicznych, odpowiednio kontynentalnych zależnościach jest ważne dla społeczeństw.

Mój ostatnio ukończony projekt, który zrealizowałem w Afryce to dokumentalny film drogi o autostradzie przecinającej Afrykę w jej południowej części(The Trans-Kalahari-Highway przechodzi przez Namibie, Botswane, Republikę Południowej Afryki i Mozambik.)

Motywacja do stworzenia obecnego projektu ma swoje korzenie w informacji, którą usłyszałem w SWR dwa lata temu. Przedstawiono artystyczny projekt Adopted i jego założycielkę Gudrun F. Widlok.

Zainteresowany tą inicjatywą, postanowiłem stworzyć film dokumentalny na temat tego projektu. Niestety byłem wtedy zajęty realizacją innych produkcji i nie mogłem zabrać się za pracę nad tym filmem. Około dwa lata później zaproponowałem Gudrun F. Widlok wspólną realizację dokumentu.

Opierając się na możliwości zestawienia doświadczeń z kraju rodzinnego z wrażeniami w obcym środowisku, zdecydowałem się na formę dokumentu fabularyzowanego.

Powszechne stereotypy zostały wykorzystane do walki z przestarzałym sposobem myślenia. Ponadto mieszając elementy fikcyjne z dokumentalnymi, starałem się rozwinąć moje estetyczne i narracyjne możliwości.

Film “Adopted” zostanie pokazany na 8. Planete Doc Film Festival, który odbędzie się w Warszawie w dniach 6-15 maja. Polecamy!

 Dokument bez tytułu