Dobet Gnahore przyjedzie do Trójmiasta

afryka.org Kultura Muzyka Dobet Gnahore przyjedzie do Trójmiasta

Jak co roku, na festiwalu Globaltica w Trójmieście nie zabraknie gwiazdy z Afryki. W tym roku będzie nią Dobet Gnahoré.

W wieku12 lat Dobet Gnahoré postanowiła, że zostanie artystką. Oznajmiła ojcu, że więcej nie wróci do szkoły i że zostaje w wiosce tak jak on. Należy przy tym wspomnieć, że wioska Ki-Yi M’Bock, w której żyli, jest dość specyficznym miejscem. Znajdująca się na otwartych przestrzeniach, w sporej odległości od Abidjan jest kolonią artystów – domem tancerzy, aktorów, rzeźbiarzy i muzyków. Dobet miała zatem od najmłodszych lat kontakt z wszelkimi dziedzinami sztuki praktykowanymi przez artystów z całej Afryki. Jej ojciec był bębniarzem, śpiewakiem i aktorem.

Od tamtej pory Dobet intensywnie zgłębiała tajniki tradycyjnych tańców, muzyki i teatru.

W 1996 w wiosce pojawił się francuski gitarzysta Colin Laroche de Féline –  to wydarzenie  zmieniło jej życie. Colin planował zostać na trzy dni, ale ostatecznie spędził w wiosce 3 lata. Para artystów prawie nie rozstawała się. W 1999 roku przenieśli się do Francji, gdzie kontynuowali swoją artystyczną współpracę wraz z innymi muzykami. Pierwszy album Ako Neko ukazał się w 2004 roku, a w 2006 Dobet Gnahoré została nominowana do prestiżowej nagrody BBC Radio 3 w kategorii „Debiut Roku”. Jej druga płyta  Na Afriki została wydana następnego roku – rok 2007 przyniósł także wysoko ocenioną trasę koncertową Acoustic Africa Tour, trasę po całej Europie i Stanach Zjednoczonych odbytą wspólnie z dwoma wspaniałymi muzykami afrykańskimi: Malijczykiem – Habibem Koité i pochodzącym z RPA Vusim Mahlasela.

Na scenie Dobet Gnahoré jest zachwycająca i zjawiskowa. Wykorzystując wszystko czego nauczyła się od dzieciństwa, wypełnia scenę energią, talentem i charyzmą. Przez krytyków i znawców muzyki afrykańskiej wielokrotnie porównywana była do takich osobowości scenicznych jak Miriam Makeba czy Angélique Kidjo. Międzynarodowa atmosfera, w której wzrastała dała jej także możliwość poznania i śpiewania swoich piosenek w takich językach jak Wolof, arabski, Lingala, Fon,  francuski czy Mandinka.

W marcu 2010 roku, w wieku 28 lat, Dobet Gnahoré nagrała swoją trzecią płytę zatytułowaną Djekpa La You (Dzieci Świata). Od tej pory odbyła kolejne koncertowe trasy w Europie i w USA. Koncert na GLOBALTICE to jej pierwszy koncert w Polsce – bez wątpienia będzie to wydarzenie, którego nie można przeoczyć.

Natalia Taranta

 Dokument bez tytułu