Egipski lekarz stanie przed sądem za przeprowadzenie obrzezania nastolatki ze skutkiem śmiertelnym. Za śmierć córki będzie odpowiadać również jej ojciec, który przyprowadził swoje dziecko na zabieg.
Czternastolatka została zmuszona do obrzezania, pomimo obowiązującego w Egipcie od 2008 roku zakazu. Szczególnie na obszarach wiejskich, dziewczynki są nadal okaleczane. Obrzezanie ma być uzasadnione w egipskiej tradycji przekonaniem, że wyzwala kobiety z seksualnej pożądliwości. Według danych z 2000 roku aż 97% zamężnych Egipcjanek było obrzezanych.
Walce z okaleczaniem kobiet nie sprzyjały ostatnie wydarzenia polityczne w Egipcie, kiedy do władzy doszli islamiści, a w kraju panował polityczny chaos. Obecnie największym wyzwaniem będzie zadbanie o to, aby zakaz obrzezania była przestrzegany, a winni temu procederowi trafiali przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.
Egipt jest krajem, gdzie dochodzi najczęściej do obrzezania kobiet. Podobnie wysoki odsetek przypadków okaleczenia dziewczynek został odnotowany w Sudanie i krajach Rogu Afryki, a także w niektórych krajach Afryki Zachodniej. Jednak wbrew powszechnemu mniemaniu zwyczaj ten nie występuje na prawie 2/3 terytorium kontynentu afrykańskiego.
FAI