Do obchodów Święta Afryki dołączył też Wałbrzych

afryka.org Bez kategorii Do obchodów Święta Afryki dołączył też Wałbrzych

W dniach 29 – 30 maja w Wałbrzychu odbyły się “Wałbrzyskie Spotkania z Afryką”. Impreza była organizowana przez Park Wielokulturowy – Stara Kopalnia. Złożyły się na nią wykłady, wystawy, warsztaty, koncert zespołu Motema Africa i inne atrakcje. Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Angoli.

Chcieliśmy pokazać Afrykę z różnych punktów widzenia dlatego w części wykładowej wystapili naukowcy m.in. dr Lucjan Buchalik z Muzeum Miejskiego w Żorach i mgr Marta Staszczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, misjonarz ks. Jan Fecko z Gorzanowa, podróżnicy jak Andrzej Wojtoń, miała też miejsce projekcja filmu “Darfur – wołanie do sumień”. Ze skruchą muszę wyznać, że nie obyło się bez pewnych niedociągnięć. Wykłady odbyły się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, która była współorganizatorem i niestety nie do końca sprostała zadaniu. Nie ma jednak lepszej nauki jak na błędach, także w doborze współpracowników…

Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu w kilku obiektach poprzemysłowych zaadaptowanych dla potrzeb muzealnych umieszczone zostały wystawy kilkuset afrykańskich eksponatów i ponad dwustu plansz i fotografii przedstawiających m.in. antropogenezę i archeologię tego kontynentu -hasło “wszyscy pochodzimy z Afryki” było obecne także u nas. Wystawy potrwają do końca sierpnia i planujemy wzbogacać je różnymi atrakcjami. Jesteśmy też otwarci na wszelkie propozycje osób chcących w tym czasie zaprezentować prelekcję, zorganizować warsztaty, zorganizować stoisko z rękodziełem itp. Wszystkie pomysły są mile widziane! Podczas otwarcia towarzyszyły nam aktorki Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Anna Golonka i Urszula Raczkowska, które zainscenizowały afrykańskie bajki oraz firma “Szczypta Świata” z Wrocławia ze swoim stoiskiem z rękodziełem, herbatą i kawą ,a co najważniejsze z ideą sprawiedliwego handlu.

30 maja wieczorem na placu przed nieczynnymi kopalnianymi szybami odbył się koncert zespołu Motema Africa poprzedzony warsztatami bębniarskimi, który spotkał się z entuzjastyczną reakcją zgromadzonej publiczności. Wszelkie lody zostały przełamane dosłownie w dwie-trzy minuty. Co istotne, akurat na czas ich wystepu przestał padać deszcz, który i tak solidnie pomieszał nam szyki.

Impreza była zorganizowana na całkowicie “surowym korzeniu”, w mieście, co tu dużo mówić, pozostającym nieco na uboczu kulturalnych trendów. Było to pierwsze spotkanie mieszkańców z takim nagromadzeniem egzotyki popartym naukowymi analizami. I jakkolwiek liczyliśmy na nieco wyższą frekwencję (za co winić należy w dużym stopniu deszcz i niską temperaturę) to odbiór społeczny jest bardzo pozytywny.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do Wałbrzycha do końca sierpnia. A może także w przyszłym roku? 

 

 

 Dokument bez tytułu