Film, który zmienił bieg historii… czytamy na oficjalnej stronie „Dni chwały". Czy tak rzeczywiście się stało? Dlaczego losy czterech Algierczyków w armii francuskiej, walczących na froncie drugiej wojny światowej doprowadziły do zrównania wysokości świadczeń emerytalnych kombatantów z Afryki i Azji walczących pod sztandarem trójkolorowych z ich towarzyszami broni francuskiego pochodzenia?
Na to pytanie odpowiemy sobie idąc na film. W kinowej sali spotkamy czterech Algierczyków, z którymi przeniesiemy się do 1943 roku, kiedy zostają francuskimi żołnierzami. Wolni Francuzi De Gaulle'a potrzebowali armii. W okupowanej Francji z udziałem kolaboracyjnego Vichy nie było szansy na przeprowadzenie takiego zaciągu. Dlatego francuscy dowódcy sięgnęli po afrykańskich rekrutów.
Said, Abdelkader, Messaoud i Yassir nigdy wcześniej nie byli we Francji. Teraz mieli walczyć w jej armii. Razem z innymi 130 tysiącami żołnierzy powołanych we francuskich koloniach wyzwalali kraj, który nie był ich ojczyzną. I nie oznaczało to, że nie wykażą się bohaterstwem i odwagą.
„Dni chwały" to przykład filmu, który zmienił los tysięcy ludzi. Po jego premierze prezydent Jacques Chirac zdecydował o uznaniu, po latach oczekiwania, weteranów Armii Afrykańskiej, nazywanej później 1 Armią Francuską, za równych ich francuskich kolegom. Dotychczas otrzymywali niższe niż ich koledzy emerytury. Od kraju, który na sztandarach wypisywał „Wolność, Równość, Braterstwo".
Tak naprawdę „Dni chwały" występują też w roli adwokata imigrantów z Afryki Północnej. Pokazują Francuzom – Zobaczcie zawdzięczacie wolność również naszym ojcom.
Film na pewno warto zobaczyć. Chociaż należy pamiętać, że powstał też inny obraz. O Senegalczykach w Ardenach . Walczących w obronie Francji w 1940 roku. Ale to już inna historia.
(ps)
Indigenes (Dni chwały), Reżyseria: Rachid Bouchareb; Scenariusz: Rachid Bouchareb, Oliver Lorelle; Zdjęcia: Patrick Blossier; Muzyka: Armand Amar, Khaled, Wystepują: Jamel Debbouze, Samy Naceri, Roschdy Zem, Sami Bouajila, Bernard Blancan; 128', Algieria/Maroko/Francja/Belgia 2006.