Długi umorzone

afryka.org Wiadomości Długi umorzone

Klub Paryski anulował większość długu Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA). Ten jeden z najuboższych krajów świata został zwolniony z zapłacenia ponad 59 milionów dolarów.

Do spłaty pozostanie ponad 5 milionów dolarów. Decyzję o anulowaniu długów Klub uzasadnił zadowalającymi wynikami RŚA w redukcji ubóstwa i obiecującym planem gospodarczym, który może zapewnić temu krajowi lepszą przyszłość.

Chociaż RŚA obfituje w surowce mineralne – złoto, diamenty i uran – od zarania swojej niepodległości, ogłoszonej w 1960 roku, przeżywa falę zamachów stanu i wojskowych przewrotów. Nawet dziś nie funkcjonuje sprawnie jako państwo i planowane wybory też są wielką niewiadomą. Niestabilna sytuacja polityczna doprowadziła do tego, że zyski z eksploatacji złóż surowców mineralnych nie są sprawiedliwie dystrybuowane.

Klub Paryski to nieformalna grupa przedstawicieli 19 najbogatszych państw świata, którzy zajmują się finansami w swoich krajach, a w ramach Klubu restrukturyzacją i umarzaniem długów ubogich państw.

lumi

 Dokument bez tytułu