Zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie, który odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2015 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Już po raz dziesiąty przybędą do Warszawy najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata – zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobista. Na festiwalu nie zabraknie także opowieści wywodzących się z tradycji afrykańskich.
Tradycję ustnych eposów przywoła pochodząca z Kamerunu Catherine Ahonkoba – opowiadaczka pochodząca z małej kameruńskiej wioski, gdzie opowiadanie snów, baśni, historii i eposów jest codzienną praktyką, dzięki której poznaje się świat i rządzące nim prawa. Opowiada w swym ojczystym języku duala i po francusku. Nad eposem Djeki la Njambé, który zwyczajowo wykonywany jest przez mężczyzn, pracowała przez wiele lat, dojrzewając artystycznie i duchowo do tej monumentalnej historii. Obdarzona niezwykłą sceniczną charyzmą Catherine Ahonkoba porwie nas w sam środek bijącego w rytm bębnów serca jednego z afrykańskich ludów…
DJEKI LA NJAMBE – EPOS Z KAMERUNU, PIĄTEK, 20.11.2015., godz. 21
Epos założycielski ludów Sawa, arcydzieło ustnego dziedzictwa języka duala, jest opowiadany w Kamerunie po dziś dzień. Jego bohater, zrodzony ze spotkania dobra i zła, jeszcze w łonie matki ujawnia nadprzyrodzone moce. Będąc dzieckiem wychodzi zwycięsko z prób, na jakie wystawia go okrutny ojciec. Wyzwala swą siostrę porwaną przez króla krainy umarłych. Poćwiartowany przez czarowników, powraca do życia dzięki mocom swej matki i siostry, by dokonać nowych wyczynów. Ciągła rywalizacja miedzy ojcem i synem, wspieranym przez matkę, mądrą Ngindindjo, jest parabolą walki sił dobra z siłami zła, przeciwstawnymi lecz nieodłącznymi, wspólnie tworzącymi dynamikę świata. (Spektakl w języku duala i francuskim; tłumaczy Magdalena Górska)
Program festiwalu i informacje o biletach. Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.“ odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.