Słonie potrafią zapamiętywać skomplikowaną, raz przebytą drogę na całe życie, mają świadomość śmierci, umieją rozpoznawać własne odbicie w lustrze. Teraz jeszcze dowiedziono, że rozpoznają zapachy i kolory ubrań ludzi, których należy się obawiać!
Tego odkrycia dokonali uczeni z Uniwersytetu St. Andrews w Anglii, którzy podpatrywali słonie w Parku Narodowym Amboseli w Kenii. Tamtejsze słonie umieją odróżnić zapach i kolor ubrań członków plemienia Masajów. Ich właśnie, ponieważ stosunki z nimi nie zawsze układają się słoniom dobrze. Mimo oficjalnych zakazów i kar u Masajów podczas ceremonii inicjacyjnych wciąż zdarzają się praktyki potwierdzania męskości przez ugodzenie słonia włócznią.
Czerwony, czyli Masaj
Uczeni z St. Andrews przeprowadzili następujący eksperyment: powiesili blisko siedliska słoni w trzech różnych miejscach trzy duże kawałki materiału. Jeden był nowy i czysty, drugi stanowił fragment ubrania noszonego przez członka plemienia Masajów, trzeci to fragment ubrania człowieka z plemienia Kamba. Plemię to jest do słoni nastawione przyjaźnie.
Po pewnym czasie zauważono, że słonie o wiele szybciej mijają materiał ubrania Masajów i o wiele dalej od niego odchodzą, stają się także bardziej pobudzone i agresywne. Na dwa pozostałe kawałki materiału słonie nie zwracały większej uwagi. Ponadto stwierdzono, że słonie niespokojnie reagują na kolor czerwony, charakterystyczny dla Masajów. Z kolei białe ubrania noszone przez plemię Kamba prawie w ogóle im nie przeszkadzają.
Małpy też nie lubią Masajów
Mechanizm ten nazywa się nauką przez kojarzenie (asocjację) i był do niedawna uznawany za typowy wyłącznie dla ludzi. Jednak inni badacze zwierząt zauważyli podobne mechanizmy działające u fok zamieszkujących wschodnie wybrzeża Kanady. Foki te umieją doskonale rozróżnić śpiew różnych gatunków waleni i reagować szczególnie na dźwięki wysyłane przez walenie polujące na foki.
Z kolei małpy afrykańskie uciekają przed rykiem krów hodowanych przez Masajów. Nie boją się oczywiście samych krów, lecz ich właścicieli. Tymczasem na podobne ryczenie antylop gnu w ogóle nie reagują.