Desmond Tutu wzywa do zamknięcia Guantanamo

afryka.org Wiadomości Desmond Tutu wzywa do zamknięcia Guantanamo

Desmond Tutu wzywa do zamknięcia Guantanamo i potępia Stany Zjednoczone. Arcybiskup, laureat nagrody Nobla, twierdzi, że metody przyjęte przez Amerykanów nie różnią się od tych, stosowanych przez południowafrykańskie władze w czasach apartheidu.

Obóz w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo, przyjął pierwszych podejrzanych w 2002 roku. Ale nie tylko prezydent Bush został skrytykowany przez Tutu. Obok niego, na ławie oskarżonych przez tego duchownego, znalazł się premier Tony Blair, za przetrzymywanie domniemanych terrorystów przez 90 dni bez rozprawy. W ten sposób, noblista nawiązał do czasów apartheidu i prawa '90-day detention law'. Tutu dołącza tym samym do szerokiego grona wzywającego do zamknięcia Guantanamo. Wcześniej do zlikwidowania obozu wezwał sekretarz generalny ONZ. Kofi Annan.

Reakcja Desmonda Tutu ma związek z raportem Narodów Zjednoczonych, apelującym do USA o podjęcie decyzji w sprawie 500 osób, uwięzionych w Guantanamo. Podobnego zdania jest rząd brytyjski. Tylko rzecznik Białego Domu, Scott McClellan, zdecydowanie odpiera zarzuty, utrzymując, że w obozie są osadzeni groźni terroryści.

(ps)

 Dokument bez tytułu