Debiut na polskich boiskach

afryka.org Wiadomości Polska Debiut na polskich boiskach

Przedwczoraj minęły 24 lata od pierwszego występu w naszej ekstraklasie piłkarza z Afryki. Był nim pochodzący z Zambii Noel Sikhosana. Ten niewysoki, bo mierzący 168 cm piłkarz, zagrał w meczu Wisły Kraków przeciwko Zagłębiu Sosnowiec. “Biała Gwiazda” wygrała to spotkanie 1:0, a mecz obejrzało 9 tys. kibiców.

Wszyscy byli ciekawi, jak zaprezentuje się  zawodnik z Afryki. Sikhosana wybiegł na boisku w podstawowym składzie. W ataku zagrał wtedy obok Mateusza Jelonka, a w miejsce kontuzjowanego Tomasza Dziubińskiego. Po przylocie nie czuł się najlepiej. Od reportera “Sportu” dostał niską notę 4 (w skali do 10), a o jego występie krakowski dziennikarz Wojciech Gorczyca napisał tak:

W zespole Wisły zadebiutował czarnoskóry Noel Chima Sikhosana, który jednak niezbyt swojsko czuł się w nowym otoczeniu. Po prostu nie za bardzo rozumiał się ze swoimi nowymi kolegami i niewiele wniósł do gry” – można było przeczytać w “Sporcie”.

Jak się okazało był to pierwszy i ostatni występ piłkarza z Zambii w naszej ekstraklasie. Tęsknił za rodziną i szybko zdecydował się na powrót do domu. Na pewno nie był jednak przypadkowym piłkarzem. Obecny prezes Wisły Robert Gaszyński grał z nim razem w RPA w Wits University. To on też ściągnął gracza do Polski.

– Był świetnie wyszkolony technicznie i błyskotliwy. Brakło mu czasu na aklimatyzację u nas, poza tym potwornie tęsknił za najbliższymi. Proszę pamiętać też, jaki był to okres. Wtedy niewiele osób u nas mówiło po angielsku – tłumaczy prezes Gaszyński.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu