Dar Fur w Yours Gallery

afryka.org Polecamy Dar Fur w Yours Gallery

W warszawskiej YOURS GALLERY można oglądać wystawę zdjęć duńskiego fotoreportera JANA GRARUPA, ośmiokrotnego zwycięzcy World Press Photo, poświęconą wydarzeniom rozgrywającym się w ciągu ostatnich lat w Dar Furze. Patronem wystawy jest portal Afryka.org.

DARFUR

Od roku 2003 w sudańskiej prowincji Darfur oraz w Czadzie zginęło ponad 200 tysięcy osób. Dwa i pół miliona ludzi opuściło swoje domy szukając schronienia przed oddziałami arabskich bojowników dżandżawidów.

„Ludzie z zewnątrz postrzegają konflikt w Darfurze jako wojny plemienne. Tymczasem, jest to walka o kontrolę nad środowiskiem, które nie potrafi już wyżywić wszystkich ludzi, którym przyszło w nim żyć” – mówi Wangari Maathai, kenijska działaczka na rzecz ochrony środowiska, laureat pokojowej Nagrody Nobla.

Wstrząsające relacje reporterów i fotoreporterów oraz działaczy organizacji humanitarnych donoszą o brutalnych zbrodniach wobec ludności cywilnej, bezsilności żołnierzy, nędzy i cierpieniach na które skazani są uchodźcy.

Dzięki tym relacjom świat nie może zapomnieć i odciąć się od Darfuru, od rozgrywającego się tam dramatu i od ludzi wyczekujących pomocy.

O nich właśnie opowiada także Jan Grarup, duński fotoreporter, którego zdjęcia pokażemy w grudniu w Yours Gallery.

JAN GRARUP

Jan Grarup urodził się w 1968 roku w Danii. W ciągu osiemnastu lat kariery fotograficznej Grarup dokumentował największe konflikty zbrojne, niezliczone przypadki łamania praw człowieka. Jego praca wynika z przekonania o misji fotografii reporterskiej, która według niego powinna służyć zapisywaniu przemian otaczającej nas rzeczywistości oraz relacjonowaniu dramatów, których bohaterowie są zbyt słabi by samodzielnie walczyć o uwagę. Zdjęcia opowiadające o Darfurze są świadectwem niewyobrażalnej ludzkiej brutalności oraz wyrazem nadziei, że nic podobnego nie wydarzy się nigdy więcej. Odsłaniają dla nas granice ludzkiego cierpienia, desperacji, godności. Są kroniką czasów, w których żyjemy, ale ukazują tę stronę rzeczywistości, której sami nie mamy śmiałości, odwagi lub możliwości poznawać.

Jana Grarupa uhonorowano do tej pory wieloma prestiżowymi nagrodami fotograficznymi oraz nagrodami organizacji walczących o prawa człowieka. Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień są m.in. dwie nominacje do nagrody im. W. Eugene Smitha, osiem nagród w konkursie World Press Photo, specjalne wyróżnienie w konkursie imienia Oskara Barnacka organizowanym przez Leicę, dwie nagrody UNICEF oraz wiele innych począwszy od Picture of the Year, a skończywszy na nagrodach Narodowego Stowarzyszenia Fotografii Prasowej w USA. Wystawy indywidualne Jana Grarupa odbywały się w 15 krajach na całym świecie, fotograf jest współautorem bardzo wielu książek.

W roku 2006 Grarup wydał album zatytułowany “SHADOWLAND”. Książka jest testamentem osób, które w czasach konfliktów i wojen pozwoliły artyście wejść w swoje życie. Jest to kronika dwunastu lat pracy fotografa w Kaszmirze, Sierra Leone, Czeczenii, Ruandzie, Kosowie, Słowacji, Ramallah, Hebronie, Iraku, Iranie i Darfurze. Wstęp do „Shadowland” napisał Dalaj Lama.
Kolejna książka Jana Grarupa Pt. „Darfur: ciche ludobójstwo” ukaże się na wiosnę 2008 r. (wyd. Trolley Press Londyn). Jan Grarup współpracuje z duńską gazetą „Politiken”, jego prace regularnie ukazują się w takich magazynach jak: „Newsweek”, „Guardian”, „Sunday Times”, „Stern”, „GEO”, „Paris Match”, „L’Express”, „La Repubblica” i innych magazynach na całym świecie.

Mieszka na obrzeżach Kopenhagi z żoną i trójką dzieci.

Więcej informacji o Janie Grarupie na stronach: www.noorimages.com oraz www.jangrarup.com
Wystawa Jana Grarupa w YOURS GALLERY potrwa do połowy stycznia 2008 roku.

Paulina Kmieć, 
Yours Gallery

 Dokument bez tytułu