Dar Fur: Dostawy broni pomimo embarga

afryka.org Wiadomości Dar Fur: Dostawy broni pomimo embarga

Do Dar Fur wciąż trafia broń pomimo embarga na jej dostawy – alarmuje Amnesty International (AI). Dostarcza ją sudański rząd w Chartumie. AI twierdzi, że dopóki władze Sudanu nie przestaną tego robić, nie ma mowy o zakończeniu wojny w Dar Furze.

Dostawom nie jest w stanie zapobiec 7-tysięczny kontyngent sił Unii Afrykańskiej (UA), pomimo, że embargo ONZ na broń obowiązuje od 2005 roku. Być może zmieni to misja pokojowa, którą Narody Zjednoczone chcą wysłać do zachodniego Sudanu.

AI dysponuje dowodami. Są to zdjęcia rosyjskich samolotów typu Antonow i helikopterów w barwach Sudanu, które zostały zrobione na jednym z lotnisk w Dar Furze. Znajdują się na nich ujęcia przedstawiające przeładunek kontenerów z bronią na wojskowe ciężarówki.

Konflikt w zachodnim Sudanie rozpoczął się ponad cztery lata temu. Za jego eskalację odpowiadają też państwa dostarczające jego stronom broń, zwłaszcza Białoruś, Chiny i Rosja, połączone nieformalnym sojuszem z rządem w Chartumie.

Przedstawiciele AI uważają, że powodzenie misji pokojowej w Dar Furze będzie możliwe tylko wtedy, jeśli „błękitne hełmy" otrzymają prawo do rozbrojenia i demobilizacji walczących z sobą stron.

(lumi)

 Dokument bez tytułu