Co robi południowokoreańska firma Daewoo na Madagaskarze? Kupuje działkę o wielkości równej powierzchni Belgii i będzie uprawiać na niej kukurydzę.
W ten sposób Korea Południowa chce uniezależnić się od importu kukurydzy z USA. Wydzierżawiona na 99 lat ziemia, ma przynosić już w 2023 roku plony rzędu 5 milionów ton rocznie.
Ziemia będzie uprawiana przy pomocy południowoafrykańskich ekspertów. Siłę roboczą zapewni miejscowa ludność.
To nie koniec rolniczej aktywności Seulu. Daewoo zasadzi również palmy oleiste na dodatkowym kawałku ziemi wydzierżawionym od malgaskich władz.
Kraje takie jak Korea Południowa, Arabia Saudyjska i Kuwejt są jednymi z najbardziej aktywnych „poszukiwaczy” ziemi pod uprawy w Afryce. Chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed groźbą potencjalnego kryzysu żywnościowego. Coraz częściej, kraje takie jak Etiopia, zachęcają do inwestowania w rolnictwo, tym bardziej, że Afryka ma nadal ogromne możliwości produkcji żywności. Brakuje jednak odpowiednich inwestycji. Afryka, jeżeli prowadzona byłaby w niej odpowiednia polityka rolna, mogłaby wyżywić nie tylko siebie samą, ale także wiele krajów świata.