Daara J w Polsce

afryka.org Kultura Muzyka Daara J w Polsce

Potrzeba nam nowego określenia dla nowego rodzaju hip hopu, który nie mówi o dziwkach, nie przechwala się i nie obnosi złotymi łańcuchami – tak można określić muzykę zespołu Daara J z Senegalu. 8 lipca br. Senegalczycy wystąpią na festiwalu Reggaeland w Płocku.

W naszej muzyce melodia zawsze stanowi punkt startowy – mówią muzycy – na samym początku z braku środków było to nawijanie do zgranych na taśmie francuskich czy amerykańskich rapów wyłącznie z dodatkiem beatboxów czy kilku instrumentów perkusyjnych.

Melodyjne fragmenty śpiewał wtedy tylko jeden z nich. Wbrew przeciwnościom losu, pozbawieni motywującego środowiska, N'Dango D, Aladji Man oraz Faada Freddy nauczyli się jak wykorzystać wszystko co im wpadło w ręce.

Ich ostatni album, "Boomerang", to muzyka Zulusów, elementy tradycyjnych pieśni Mandingo i udział Rokii Traore, niezwykłej piosenkarki z Mali. Amerykański, francuski i senegalski rap, reggae, roots, funk i soul oraz muzyka kubańska.

Pierwsza płyta zespołu "Daara J" (1994) poruszała probelmy polityczne, społeczne i religijne. Na następnym krążku 'Xalima' (1998) grupa nawiązywała do europejskiego kolonializmu i wyzysku Afryki. Podobnie brzmiały utwory z albumów "Babylone" i "Bopp Sa Bopp". I wreszcie "Paris Dakar" i jego przesłanie – prawdziwą cnotą jest umiejętność dzielenia się dobrobytem.

Daara J otrzymał prestiżową nagrodę BBC 3 World Music Awards w kategorii Afryka. Występował też na wielu ważnych festiwalach. W Polsce koncertował raz, w 2004 roku. Teraz powraca nad Wisłę, na płocki festiwal. Zagrają na nim gwiazdy muzyki reggae. Wśród nich znajdzie się też "Appache Indian & Reggae Revolution". Ale to już inna historia.

(reggaeland)

 Dokument bez tytułu