Czy koncern Total poszukiwał ropy?

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Czy koncern Total poszukiwał ropy?

Czy firma paliwowa Total prowadziła tego lata eksplorację terytorium Sahary Zachodniej? Według Western Sahara Resource Watch w zachodniosaharyjskich wodach, okupowanych przez Maroko, przeprowadziła właśnie poszukiwania złóż ropy naftowej. Wszystko to działo się za zgodą Rabatu.

Total otrzymał na te działania licencję od Maroka, chociaż jest to niezgodne z międzynarodowym prawem. Marokańczycy nie posiadają bowiem mandatu do sprawowania kontroli nad Saharą Zachodnią. Mimo to, dzięki zgodzie Rabatu, na wodach w pobliżu Dakhli prace poszukiwawcze prowadził statek, działający na rzecz koncernu Total.

Wszystko wskazuje na to, że mamy sytuację, w której kolejna zagraniczna firma wchodzi na obszar Sahary Zachodniej, w bezprawny sposób. Rząd Maroka nie ukrywa swoich zamiarów, traktując to terytorium, jako własność państwa marokańskiego. Tymczasem eksploatacja zasobów Sahary Zachodniej odbywa się bez zgody Saharyjczyków, którym wciąż odmawia się prawa do samostanowienia i podjęcia decyzji o przyszłości Sahary Zachodniej w referendum.

Maroko okupuje Saharę Zachodnią od 1975 roku.

sz

 Dokument bez tytułu