Czy Francja jest dla wszystkich?

afryka.org Wiadomości Czy Francja jest dla wszystkich?

14 marca br. przeprowadzono we Francji ankietę Międzynarodowego Biura Pracy, której wyniki francuska prasa właściwie przemilczała.

Chociaż Francja uważa się za najbardziej egalitarny kraj na świecie, a od czasów rewolucji, na każdym kroku można spotkać święte "wolność, równość, braterstwo", pozostaje pytanie czy aby słowa te nie stały się wyłącznie sloganami.

W ubiegłym roku, świat usłyszał o równości i braterstwie we Francji przy okazji zamieszek w Clichy sur Bois. W tym samym czasie w Paryżu spłonęło kilka kamienic, gdzie mieszkali czarnoskórzy emigranci. Zrządzeniem losu jedna z nich stała na… rue de la Fraternite – ulicy Braterstwa.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, iż 4 na 5 pracodawców we Francji woli zatrudnić białego pracownika, a nie Afrykańczyka. Rynek pracy pozostaje największym polem dyskryminacji we Francji.

Imigranci oskarżani są przez Francuzów o zwiększenie bezrobocia, wzrost przestępczości i spadek poziomu edukacji. 40% mieszkańców Francji opowiada się za przymusowym wydaleniem bezrobotnych imigrantów a 22% opowiada się za wydaleniem wszystkich imigrantów Tymczasem z byłych kolonii i obecnych posiadłości francuskich wciąż napływają emigranci.

(mj)

 Dokument bez tytułu