Cztery gwiazdy czterech wysp

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Cztery gwiazdy czterech wysp

Flaga Komorów to zapis burzliwej historii politycznej archipelagu w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Zmieniała się, ale pomimo tych zmian jeden element pozostał w niej na stałe – półksiężyc i cztery gwiazdy.

Najpierw była flaga, gdzie biały półksiężyc z gwiazdami na zielonym tle miał oznaczać Komory. Symbol półksiężyca i gwiazdy nawiązuje do islamu, który jest religią dominującą na archipelagu. Sam półksiężyc zaczął być utożsamiany ze światem muzułmańskim po tym jak przywędrował z Turkami na Bliski Wschód i powstało imperium osmańskie. Stamtąd został przeniesiony dalej, wszędzie, gdzie mieszkali wyznawcy islamu. I tak dotarł na Komory.

Jednak w starej i nowej fladze Komorów znalazły się cztery gwiazdy, a nie jedna jak każe tradycja. Symbolizują one cztery wyspy archipelagu. Pomimo tego, że Komory jako państwo to federacja tylko trzech wysp Grande Comore, Anjouan i Moheli, to jej władze nigdy nie zrezygnowały z pretensji do czwartej wyspy, Majotty, która chciała pozostać pod opieką Francji.

Stara flaga Komorów obowiązywała do czasu secesji Anjouan i Moheli w 1997 roku. Dopiero cztery lata później doszło do ponownego zjednoczenia archipelagu. W 2003 roku powstała obecna flaga Komorów. Pozostał na niej półksiężyc z czterema gwiazdami, tyle że wpisany w zielony trójkąt. Pozostałą część wypełniły cztery kolorowe pasy. Oznaczają one, podobnie jak gwiazdy cztery wyspy. Żółty to Moheli, biały – Majotta, czerwony Anjouan i niebieski – Grande Comore.

(kofi)

 Dokument bez tytułu