Czarne Gwiazdy na niemieckich boiskach

afryka.org Wiadomości Sport Czarne Gwiazdy na niemieckich boiskach

Czarne Gwiazdy otrzymały wielką szansę, kwalifikując się do rozgrywek pucharowych. Wszystko wskazuje na to, że reprezentacja Ghany rośnie w siłę. Jeżeli nie w tym roku, to w następnych latach osiągnie mistrzowski poziom. Przynajmniej tak przewidują sportowi analitycy.

Swój marsz po puchar rozpoczęli w kwalifikacjach, najpierw przegrywając z Burkina Faso, a następnie pokonując RPA. Ghanijczycy zagrają w grupie E z Włochami, Czechami i USA. Szanse są duże, ale grupa bardzo trudna. Jednak musimy pamiętać, że to Ghanijczyk, Arthur Wharton, był pierwszym afrykańskim piłkarzem, królującym na angielskich boiskach, 100 lat temu. W 2008 roku Ghana będzie gospodarzem Pucharu Afryki.

Gwiazda: W drużynie Ghany zagra kilku piłkarzy, którzy zrobili futbolową karierę w Europie. Wśród nich, na uwagę zasługuje Stephen Appiah, kapitan drużyny. Przeszedł przez włoskie Udinese, Parmę, Brescia i Juventus. Obecnie gra w barwach tureckiego Fenerbahce. Zawodnik środkowego pola, który zyskał przydomek 'Tornado'. Obok lewonożnego Appiah, inną 'Czarną Gwiazdą jest Michael Essien. Essien, pomimo 22 lat, stał się najdroższym piłkarzem afrykańskim, po tym jak został kupiony przez Chelsea od Lyonu za ponad 24 miliony funtów. I wreszcie Sulley Muntari z włoskiego Udinese. To na tej trójce Dujkovic chce zbudować drużynę sukcesu.

Trener: Ratomir Dujkovic pochodzi z Serbii. Po doprowadzeniu reprezentacji Ruandy do rozgrywek pucharowych w 2004 roku, przyjechał do Ghany, gdzie zastąpił portugalskiego szkoleniowca, Mariano Barreto. Dujkovic wierzy w swoją drużynę, ale zdaje też sobie sprawę z potrzeby ciężkiej pracy nad budową kadry narodowej. Dlatego niezależnie od tegorocznego mundialu, w Ghanie prowadzi się intensywne szkolenia młodych zawodników, gotowych sięgnąć po kolejny puchar. Dujkovic wie, że pomimo kilku gwiazd w ekipie, Ghana ma słabą obronę i nie potrafi kończyć dobrze zapowiadających się akcji. Puchar Świata jest pierwszą okazją do zmierzenia się z profesjonalnymi drużynami z Europy.

Skład: 1 Sammy Adjei, 2 Hans Sarpei, 3 Asamoah Gyan, 4 Samuel Kuffour, 5 John Mensah, 6 Emmanuel Pappoe, 7 Illiasu Shilla, 8 Michael Essien, 9 Derek Boateng, 10 Stephen Appiah, 11 Sulley Muntari, 12 Alex Tachie-Mensah, 13 Habib Mohamed, 14 Matthew Amoah, 15 John Pantsil, 16 George Owu, 17 Dan Quaye, 18 Eric Addo, 19 Razak Pimpong, 20 Otto Addo, 21 Issah Ahmed, 22 Richard Kingston, 23 Haminu Dramani

(ps)

 Dokument bez tytułu