Czad skontroluje fundacje

afryka.org Wiadomości Czad skontroluje fundacje

Czadyjskie władze podjęły kolejną decyzję, aby uspokoić Czadyjczyków oburzonych działalnością francuskiej fundacji Arka Zoe. Mają przeprowadzić kontrole we wszystkich organizacjach pozarządowych, które pracują w tym kraju.

Zdaniem czadyjskiego ministra spraw zagranicznych, Ahmada Allama-Mi, w obecnej sytuacji nie wiadomo, kto stoi za różnego rodzaju fundacjami i czym właściwie się zajmują. O tym, że takie kontrole trzeba przeprowadzić, rząd w Ndżamenie postanowił w związku ze skandalem z udziałem francuskiej organizacji pomocowej. Arka Zoe próbowała wywieźć 103 dzieci – fundacja twierdziła, że dzieci są sierotami, co nie było zgodne z prawdą – które zamierzała sprzedać europejskim rodzicom.

Jednocześnie Allam-Mi zapowiedział, że Czad nie zamierza wyrzucać tych organizacji ze swojego terytorium. Chce tylko sprawdzić jak działają. Nie wiadomo jak dokładne będą to kontrole.

W Czadzie pracuje prawie 200 organizacji pozarządowych. Wiele z nich pracuje w miejscu przebywania uchodźców z Dar Furu i czadyjskich uchodźców wewnętrznych.

Póki co, w czadyjskim więzieniu przebywa sześciu pracowników Arki Zoe, oskarżonych o nielegalną próbę wywiezienia dzieci.

(lumi)

 Dokument bez tytułu