Czad: Nowa ofensywa rebeliantów

afryka.org Wiadomości Czad: Nowa ofensywa rebeliantów

Już trzecie miasto zdobyli rebelianci na wschodzie Czadu. Zdobyli je w ramach nowej ofensywy, która ma znów dotrzeć do czadyjskiej stolicy Ndjameny.

W lutym br. rebelianci dotarli aż do Ndjameny. Doszło do walk w stolicy i los prezydenta Idrissa Deby'ego był prawie przesądzony. Na pomoc przyszli mu Francuzi.

Teraz rebelianci znajdują się w odległości 600-700 kilometrów od stolicy i zamierzają znów uderzyć na siedzibę władz. Przeszli już przez miasta Goz Beida, Am Dam i Bilitine.

Strona rządowa odpowiada, że kontroluje sytuację i odeprze atak rebeliantów. Aktywnośc tych ostatnich jeszcze bardziej pogorszy stosunki między Czadem a Sudanem. Ndjamena oskarża Chartum o wspieranie rebeliantów ze wschodu. Z kolei Sudan twierdzi, że Czad pomaga darfurskim bojownikom, którzy niedawno dotarli aż do sudańskiej stolicy. Skończyło się na zerwaniu stosunków dyplomatycznych mięszy oboma krajami w maju br.

Francja, która ma swoich żołnierzy w Czadzie, zapowiedziała, że będzie wspierać czadyjskie władze w powstrzymaniu rebeliantów. Jednak póki co, rebeliancka ofensywa nie napotyka prawie na żaden opór ze strony sił rządowych.

Rebelianci chcą zmiany władzy, reprezentowanej przez prezydenta Deby'ego. Jednak w obecnej sytuacji są też narzędziem w rękach Sudanu, który stara się zdestabilizować sytuację w tym kraju. Zresztą takim samym narzędziem, tyle że dla Francji, jest Deby. W tym przypadku zabezpiecza on interesy Paryża w Afryce.

lumi

 Dokument bez tytułu