Cudzoziemcy mile widziani, ale…

afryka.org Wiadomości Cudzoziemcy mile widziani, ale…

„Imigranci nie zabiorą nam pracy. Nie boimy się ich” – wynika z sondażu, o którego wynikach poinformowała Rzeczpospolita”.

Za otwarciem polskiego rynku pracy opowiedziało się aż 80 procent ankietowanych. Tylko 15 procent mieszkańców Polski odmówiłoby cudzoziemcom prawa do pracy. Większość uczestników badania nie miałaby nic przeciwko koledze w pracy, który pochodziłby z innego kraju. Nie obawiamy się, że zabiorą nam pracę. Inaczej jest już w przypadku przełożonych. 40 procent Polaków nie chciałoby, aby ich szef lub szefowa pochodził / pochodziła spoza Polski.

Pozytywnie prezentują się też wyniki badań na temat studentów z innych krajów. 89 procent ankietowanych chce nieograniczonych możliwości studiowania dla cudzoziemców w Polsce.

Badanie przeprowadzone przez Gfk Polonia dla „Rzeczpospolitej” nie określiło jednak pochodzenia obcokrajowców, których chętnie widzielibyśmy w Polsce. Takie badanie przeprowadził w ubiegłym roku TNS OBOP pytając o to, czy Polacy nie mieliby nic przeciwko mieszkaniu obok cudzoziemców. Większość odpowiedziała, że nie, jeśli tym sąsiadem byłby przybysz z Europy Zachodniej. Afrykańczycy znaleźli się na dalszej pozycji. Niechęć wobec Afrykańczyków Polacy tłumaczyli tym, że imigranci z Afryki są „leniwi i zacofani”.

Tyle sondaże. A jakie są liczby? Według oficjalnych danych na dwa miliony polskich studentów przypada 13 tysięcy obcokrajowców. Z kolei o pozwolenie o pracę w pierwszej w połowie 2009 roku wystąpiło 120 tysięcy cudzoziemców, ale przede wszystkim tych zza wschodniej granicy.

ostro

 Dokument bez tytułu