Coraz więcej imigrantów z Afryki

afryka.org Wiadomości Coraz więcej imigrantów z Afryki

Kolejna fala imigrantów dotarła do granic Hiszpanii i Włoch. W ciągu jednej doby aż 2300 ludzi zostało przejętych przez służby obu państw w czasie próby dotarcia do brzegów południowej Europy.

Pretekstem do wypłynięcia w morze były dobre warunki pogodowe. Hiszpanie mieli zatrzymać 920 osób w Cieśninie Gibraltarskiej, w tym 26 dzieci. Z kolei włoska marynarka wojenna przejęła 1400 osób. Gdyby doszło do zmiany warunków pogodowych lub zatonięcia statków, skutki tego mogłyby być fatalne – większość imigrantów nie miała kamizelek ratunkowych.

W tym roku tylko do Włoch próbowało przedostać się 98 tysięcy osób. To dramatyczny wzrost liczby osób – w ubiegłym roku dane dla Włoch wyniosły w analogicznym okresie prawie 13 tysięcy. Z kolei przedstawiciele hiszpańskiego Czerwonego Krzyża potwierdzają, że liczba zatrzymanych imigrantów nie była nigdy tak duża jak teraz. Dane dla ostatnich czterech dni wyniosły 1300 imigrantów. Od Hiszpanii dzieli ich 15-kilometrowy odcinek do przepłynięcia – od wybrzeży Maroka.

Imigranci próbują też dostać się do hiszpańskich enklaw w Afryce, Ceuty i Melilli. W środę 600 osób jednocześnie próbowało sforsować specjalny płot i zasieki oddzielające Maroko od Melilli. Poprzedniego dnia było to 750 osób. Hiszpanie już wysłali posiłki do obu enklaw. Kilkuset dodatkowych funkcjonariuszy będzie pilnować granic.

fai

 Dokument bez tytułu