Coraz więcej goryli górskich w Ugandzie

afryka.org Wiadomości Coraz więcej goryli górskich w Ugandzie

Populacja goryli górskich w Ugandzie wzrosła do 880 osobników! To o 100 więcej niż w 2010 roku – donosi międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Krytycznie zagrożone wyginięciem goryle górskie występują zaledwie w dwóch miejscach na świecie.

Goryle górskie spotkać można tylko w dwóch parkach narodowych, w Bwindi w Ugandzie i w Virunga, leżącym na terenie Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga (DRK) i Ruandy. Obydwie populacje wykazują tendencje wzrostowe w ciągu ostatniej dekady.

Goryle górskie to jedyne małpy człekokształtne, których liczebność stopniowo wzrasta dzięki intensywnym zabiegom ochronnym i zaangażowaniu lokalnych społeczności – mówi David Greer z WWF. – Wiele grup rodzinnych goryli przyzwyczaiło się do obecności człowieka, i stanowi obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Dochód, jaki generują turyści przeznaczany jest na inwestycje służące lokalnym społecznościom, takie jak nowe studnie i rozbudowa szkół.

Największym zagrożeniem dla przyszłości goryli górskich jest kłusownictwo, choroby przenoszone przez człowieka i utrata naturalnych siedlisk. Niepokojące są również plany koncernów naftowych, które chciałyby wydobywać ropę naftową na terenie parku narodowego Virunga, w części znajdującej się w granicach DRK. Działalność wydobywcza na terenie parku może zaburzyć jego równowagę, wpływając negatywnie rzadkie gatunki zwierząt, takie jak słonie, hipopotamy lub okapi. Ochronie goryli nie sprzyja też niestabilna sytuacja we wschodniej części DRK, gdzie przez ostatnie dwie dekady trwał konflikt.

Tylko w tym roku w sidła kłusowników wpadło co najmniej siedem goryli górskich – dodaje Greer. – Populacja goryli górskich wciąż jest zagrożona i liczba zwierząt może zacząć gwałtownie spadać, jeśli zostanie zakłócona naturalna równowaga w jakiej obecnie żyją.

Goryle górskie żyją w grupach społecznych liczących od kilku do kilkunastu osobników. Na terenie parku narodowego Bwindi występuje około 400 goryli, żyjących w 36 grupach oraz 16 samotnych samców. 10 grup przyzwyczaiło się już do obecności ludzi, którzy odwiedzają je w celach turystycznych lub badawczych.

WWF jest zaangażowany od wielu lat w ochronę goryli górskich. Dzięki jego wsparciu udało się zorganizować patrole strażników w parku Virunga, którzy stoją na straży zwierząt. Prowadzone są również projekty, które mają zmniejszyć presję ludzi na ostoję goryli, przede wszystkim wycinkę lasu, w celu pozyskania materiału opałowego.

za wwf.pl

 Dokument bez tytułu