Concha Buika

afryka.org Kultura Muzyka Concha Buika

Concha Buika jest kolejną gwiazdą, która wystąpi na Warszawskim Skrzyżowaniu Kultur we wrześniu.

Concha Buika urodziła się w 1972 r. w Palma de Mallorca. Jej rodzina pochodzi z Gwinei Równikowej, a ona sama dorastała w środowisku cygańskim. Od dziecka ujawniała muzyczny talent, ale dopiero wyjazd do Londynu na studia aktorskie odmienił jej życie. Momentem kluczowym było zaproszenie od Pata Methenego, który ostatecznie przekonał ją do rozpoczęcia kariery w muzyce. W latach ’90 brała udział w najróżniejszych przedsięwzięciach, takich jak „Ombra” autorstwa La Fura dels Baus czy też nagranie ścieżki dźwiękowej do hiszpańskiego filmu „km.O”. Jednocześnie sama komponowała utwory, wśród nich Ritmo para você, Up to the sky czy Loving you (wszystkie odniosły znaczący sukces w Europie). Między listopadem 2000 a marcem 2001 wystąpiła w kasynach Luxor, Harrah’s i Gold Coast w Las Vegas. Gościnnie pojawiła się również na festiwalu Blue Note w tym samym mieście, u boku Rachelle Ferrell. Jest jedną z najbardziej pełnych życia i spontanicznych artystek współczesnej sceny hiszpańskiej.

Jej debiutancki album Buika ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Music w 2005 roku. Rok później wyszedł drugi album Mi niña Lola, nagrodzony jako Najlepszy Album i Najlepsza Produkcja podczas ceremonii rozdania Hiszpańskich Nagród Muzycznych. Jej trzeci projekt Niña de fuego wyprodukowany i zaaranżowany przez Javiera Limóna i nagrany pod jego kierownictwem, wprowadził ją do świata najlepszej współczesnej muzyki fusion i zdobył dla niej nominacje dla Najlepszego Albumu i Najlepszej Produkcji podczas ostatniej edycji latynoamerykańskich nagród Grammy.

Jej ostatni album El Ultimo Trago to efekt współpracy ze słynnym kubańskim pianistą, Chucho Valdésem. Został nagrany w studiu Abdala na Kubie. Jest on hołdem oddanym meksykańskiej pieśniarce Chaveli Vargas w 90. rocznicę jej urodzin i zawiera utwory z jej repertuaru na przeciągu całej jej kariery. Las ciudades, Las simples cosas, Sombras, Luz de Luna. To tylko kilka z piosenek, które Chavela wykonywała na takich scenach jak nowojorska Carnegie Hall, Luna Park w Buenos Aires, paryska Olympia, a także w filmach Pedro Almodóvara i Alejandra Gonzaleza Iñarritu. Chucho, legenda fortepianu, otrzymał 14 nominacji do nagród Grammy i pięć statuetek. Chucho i Buika swoją wysoką pozycję w muzycznym świecie osiągnęli idąc różnymi drogami, ale drogi obojga naznaczone były afrykańskimi korzeniami ich przodków, a także ich pasją, spontanicznością i nieskazitelnymi wykonaniami muzycznymi.

FWSK

 Dokument bez tytułu