Co zobaczymy na Afro-Ameryce 2014?

afryka.org Kultura Film Co zobaczymy na Afro-Ameryce 2014?

Jakie filmy zobaczymy na tegorocznej Afro-Ameryce? Dziś przedstawiamy w telegraficznym skrócie, ale wkrótce przeczytacie o nich więcej na łamach naszego portalu.

42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy/ 42

Czwartek, 27.02.2014, g. 18.30

USA (2013), reż. Lee Daniels, 132 min.

Pierwszy w Polsce pokaz filmu „42” na dużym ekranie. Prawdziwa historia amerykańskiej legendy, Jackiego Robinsona, pierwszego afroamerykańskiego baseballisty, grającego w Major League. Opowieść o niezwykłym człowieku, który musiał zapłacić za swoją karierę cierpieniem w świecie sportu, w którym dominowała dyskryminacja rasowa. Jeden z najbardziej poruszających obrazów ostatnich lat.

Napisy w języku polskim.


Kamerdyner/ The Butler

Czwartek, 27.02.2014, g. 21:00

USA (2013), reż. Lee Daniels, 132 min.

Historia Cecila Gainesa, Afroamerykanina, który został kamerdynerem w Białym Domu. Był świadkiem wydarzeń, które zmieniły oblicze Ameryki. Gaines jest w tym filmie, nie tylko kamerdynerem, ale też ojcem rodziny, o której dobro będzie musiał podjąć walkę. Oprócz Foresta Whitekara w roli tytułowej, zobaczymy Oprah Winfrey, jako żona Gainesa, i całą plejadę amerykańskich aktorów.

Napisy w języku polskim.

Chisholm ’72 Unbought and Unbossed

Piątek, 28.02.2014, g. 18:30 

USA, (2004), reż. Shola Lynch, 77 min.

Niezwykły film dokumentalny o równie niecodziennej postaci. Shirley Chisholm była pierwszą Afroamerykanką, zasiadającą w Kongresie – została wybrana w 1968 roku. Ubiegała się również o nominację prezydencką, z ramienia Partii Demokratycznej, w 1972 roku.  Film opowiada niezwykłą historię Chisholm, której polityczna kariera utorowała drogę kolejnym pokoleniom Afroamerykanów.

Napisy w języku angielskim.

Zniewolony/ Twelve Years a Slave

Piątek, 28.02.2014, g. 20:30

USA / Wielka Brytania (2013),  reż. Steve McQuinn, 143 min. 

Tegoroczny kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film reżysera takich obrazów jak „Głód” i „Wstyd”. Film jest ekranizacją wspomnień Salomona Northupa. Ten wolny Afroamerykanin został porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Jego walka o wolność i powrót do rodziny trwały 12 długich lat.

Napisy w języku polskim.

Dołącz do Afro-Ameryki na Facebooku!

Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnego biletu do odbioru w kasie CSW.

Gdzie? KINO.LAB, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2.

Przegląd odbywa się dzięki wsparciu Ambasady USA w Warszawie. Szczególne podziękowania kierujemy do firmy Warner Bros Pictures oraz KINO.LAB.

 Dokument bez tytułu