Tymczasowy rząd Madagaskaru pozwala na nielimitowany eksport nielegalnie wycinanych na wyspie drzew, aby uzyskać pieniądze na finansowanie swojej działalności. Bezcenny drzewostan wyspy jest więc realnie zagrożony.
Po przejęciu władzy na Madagaskarze przez Andre Rajoelinę w marcu 2009, wiele krajów wstrzymało pomoc finansową dla wyspy, która stanowiła prawie 50% budżetu kraju. Spowodowało to załamanie działania większości służb państwowych, w tym systemu ochrony środowiska. Pojawiają się uzbrojone gangi, które „ochraniają” nielegalną wycinkę na terenach, które dotychczas były obszarem chronionym czy wręcz na terenie parków narodowych. Mieszkańcy malgaskich wiosek otrzymują za pracę przy wyrębie drogocennych drzew symboliczne wynagrodzenie – ok. 4 dolarów dziennie, podczas gdy metr sześcienny drewna z Madagaskaru w Azji kosztuje nawet 5 tys. dolarów. Głównym odbiorcą drewna z Madagaskaru są Chiny, gdzie w cenie są meble z mahoniu i drewna różanego.
Alarm podniosły już międzynarodowe organizacje ekologiczne, takie jak WWF, Environmental Investigation Agency (EIA) czy Conservation International (CI). „To jasne, że rząd potrzebuje pieniędzy z eksportu drewna. Wyrąb jest jednak prowadzony nielegalnie – twierdzi Nanie Ratsifandrihamanana z WWF na Madagaskarze. „Niekontrolowana wycinka może doprowadzić do zaprzepaszczenia całego bogactwo Madagaskaru, jakim jest dzika przyroda”.
We wrześniu 2009 rząd wydał dekret legalizujący eksport bardzo rzadkiego drewna różanego, który dotychczas był zabroniony. Co prawda strona rządowa twierdzi, że cały zysk ze sprzedaży cennego materiału będzie przeznaczony na fundusz ochrony środowiska, nikt jednak nie kontroluje, gdzie tak naprawdę trafiają te pieniądze.
Madagaskar jest znany z niesłychanie bogatej flory i fauny – zamieszkuje go około 5% występujących na świecie gatunków roślin i zwierząt, z czego 80% jest gatunkami endemicznymi. Przy dużej pomocy społeczności międzynarodowej i organizacji ekologicznych, przez ostatnie dziesięciolecia udawało się stworzyć na wyspie coraz lepsze warunki do ochrony jej wspaniałej przyrody.
Jednak w ciągu ostatniego roku z Madagaskaru, a w szczególności z terenów pod ochroną, wywieziono wiele ton drogocennego i rzadkiego drewna różanego, palisandru oraz mahoniu.
Niekontrolowana masowa wycinka zagraża nie tylko wiekowemu drzewostanowi wyspy, ale setkom gatunków zwierząt żyjących w lesie. Dodatkowo, wyręb powoduje niszczenie gleby i zachęca kłusowników. Nawet oceniając ten proceder wyłącznie z gospodarczej perspektywy, widać, że chwilowy zysk z eksportu drewna może w dłuższej perspektywie narazić na upadek przemysł ekoturystyczny Madagaskaru, szacowany na ok. 390 mln dolarów rocznie.
maru