Ciężkie roboty za homoseksualizm

afryka.org Wiadomości Ciężkie roboty za homoseksualizm

Kameruński sąd skazał trzech mężczyzn za homoseksualizm. Odbędą oni karę sześciu miesięcy ciężkich robót. Podobnie homoseksualistów traktuje się w kilku innych krajach Afryki, w tym w Nigerii.

Lazare Baeeg, Emmanuel Balep i Tony Dikongue zostali aresztowani w sierpniu ubiegłego roku. Od tego czasu, w oczekiwaniu na rozprawę sądową, przebywali w więzieniu w Douali. Groził im wyrok do trzech lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 200 tysięcy franków CFA (równowartość 450 dolarów amerykańskich). Ostatecznie kolejne pół roku spędzą na ciężkich robotach.

Obrona trzech Kameruńczyków zgłosiła wniosek o apelację. Jej zdaniem żaden z nich nie został przyłapany na współżyciu seksualnym z mężczyzną, dlatego sąd nie może skazywać ich za homoseksualizm. Ponadto spędzili już sześć miesięcy w areszcie, więc powinni, wobec braku dowodów być wypuszczeni.

Homoseksualizm jest w Afryce tabu. W większości państw tego kontynentu nie jest akceptowany, a w niektórych krajach – Kamerun czy Nigeria – surowo karany. Jak dotąd jedynie RPA zalegalizowała homoseksualizm i związki homoseksualne.

(zet)

 Dokument bez tytułu