Chory prezydent chce ustąpić

afryka.org Wiadomości Chory prezydent chce ustąpić

Prezydent Nigerii Umaru Yar’Adua napisze list w którym odda władza – twierdzą jego doradcy. Przedłużająca sie choroba prezydenta, który od listopada ub. roku przebywa w szpitalu w Arabii Saudyjskiej, powoduje coraz większą anarchię i niepokój w kraju.

List ma zawierać oficjalną informację dla Senatu, że prezydent przebywa na zwolnieniu, co automatycznie sceduje władzę na wiceprezydenta Goodlucka Jonathana. To z kolei jest bardzo na rękę szefom dystryktów, który popierają Goodlucka.

Trwający od wielu tygodni niepokój i plotki rozsiewane wokół stanu zdrowia prezydenta oraz rozważania, czy w ogól jeszcze żyje, paraliżują Nigerię – zarówno w odniesieniu do spraw gospodarczych, jak i legislacyjnych. Zauważa się coraz większy rozdźwięk pomiędzy muzułmańską północą kraju, a chrześcijańskim południem. Coraz trudniejsza jest również sytuacja w Delcie Nigru.

Obecnie wszyscy liczą, że formalne, pisemne przekazanie władzy nieco uspokoi nastroje na nowo umożliwi rządzenie krajem. Jednak doradcy prezydenta nie sprecyzowali, kiedy może ono nastąpić.

maru

 Dokument bez tytułu