Catherine Ashton spotkała się z Mohammedem Mursim

afryka.org Wiadomości Catherine Ashton spotkała się z Mohammedem Mursim

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, spotkała się w Kairze z obalonym 3 lipca przez armię prezydentem Mohammedem Mursim. Ahton przekazała dziennikarzom, że spotkanie trwało około dwóch godzin. Nie powiedziała, o czym rozmawiali. – Powiedziałam mu (Mursiemu), że nie będę przedstawiała jego poglądów, ponieważ nie będzie w stanie mnie poprawić – dodała.

Mursi przetrzymywany jest w nieznanym miejscu. Jak poinformowało agencję AFP anonimowe źródło dyplomatyczne, Ashton w nocy wyleciała z Kairu śmigłowcem w nieznanym kierunku, aby spotkać się z Mursim.

– Nie wiem, gdzie przebywa, ale widziałam, w jakich warunkach przebywa. Ma dostęp do telewizji i gazet, więc byliśmy w stanie rozmawiać o aktualnej sytuacji oraz o potrzebie pójścia naprzód – powiedziała Ashton. Zdementowała doniesienia, jakoby przedstawiła Mursiemu propozycję “bezpiecznego wyjazdu” w zamian za obietnicę rezygnacji z prezydentury.

Szefowa unijnej dyplomacji przybyła do Kairu w niedzielę wieczorem, apelując o włączenie do procesu transformacji politycznej w Egipcie członków Bractwa Muzułmańskiego. – Ten proces musi doprowadzić, najszybciej jak to możliwe, do porządku konstytucyjnego, wolnych i uczciwych wyborów oraz utworzenia cywilnego rządu – podkreśliła. To druga wizyta szefowej unijnej dyplomacji w Kairze w ciągu niespełna dwóch tygodni.

maru na podstawie PAP

 Dokument bez tytułu