afryka.org Kultura Muzyka Capleton

Capleton – urodzony jako Clifton George Bailey III 13 kwietnia 1967 w Saint Mary na Jamajce – jest artystą reggae i dancehall znany również jako King Shango, King David, The Fireman i The Prophet. Razem z Buju Banton i Sizzla, Capleton stanął na czele dancehallowego powrotu do tradycji reggae oraz duchowych podstaw ruchu Rastafarian.

Od wczesnych lat dzieciństwa był wielkim fanem Boba Marleya & the Wailers i dancehallowego guru DJ’a Papa San. W wieku 18 lat wyruszył do Kingston z nadzieją na rychłe rozpoczęcie muzycznej kariery. Capleton zadebiutował przed publicznością w 1989 roku, a przyczynił się do tego znany producent Philip “Fatis” Burrell. Pierwszy singiel Capletona “Bumbo Red” był na Jamajce zakazany, ze względu na zbyt ostre seksualne podteksty.

W 1991 roku artysta wydał debiutancki album “Lotion Man”. Jednak już od roku 1992 jego świadomość duchowa zaczęła się zmieniać, wyraźnie dążąc w stronę ruchu Rasta, co dało wyraz w singlu “Alms House”. W roku 1993 wyszedł album pod tym samym tytułem, wydany przez wytwórnię Ras.

Kolejny album Capletona “Good So” to kwintesencja Rastafarianizmu. Capleton mówi, że nauki pobiera z każdego kultu Rasta. Nyahbinghi, Dwanaście Plemion, Ortodoksyjny Kościoł Koptyjski i Natsari są dla niego jednością. Największym szacunkiem darzy jednak Bobo Dreada. Można śmiało powiedzieć, w tym momencie zakończyła się duchowa przemiana artysty i duch Rasta, zaczął dominować w jego twórczości.

Kolejny album Capletona z 1995 roku “Prophecy” wydany przez kultową wytwórnię Def Jam to wielki komercyjny sukces i światowa sława. Dzieki hip-hopowym remiksom utworów “Tour” i “Wings in the Morning” oraz współpracy z Method Manem piosenki Calpetona trafiają na listy przebojów. Tak jest z kolejnym albumem z 1997 roku “I Testament” na której słychać wyraźne fascynacje R&B. W 2008 roku Capleton wydaje album “Burn Friend” w barwach wytwórni Penitentary Rec.

W Polsce Capleton wystąpi 23 listopada, na jedynym koncercie w naszym kraju.

Piotr Walczuk

 Dokument bez tytułu