CACIQUE’97

afryka.org Kultura Muzyka CACIQUE’97

CACIQUE’97, mozambicko-portugalska grupa, znajdzie się wśród wykonawców tegorocznego festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie.

Lizbona zawsze była sceną, na której spotykały się różne kultury, głównie ze względu na jej przeszłość stolicy kolonialnego imperium w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Dziś, jest to ogromny tygiel kreatywności, który przyciąga artystów z całego świata i miejsce uprzywilejowane, gdzie muzycy odnajdują się nawzajem, dzielą pomysłami i miksują rytmy. To z tej mieszanki powstał w 2005 kolektyw afrobeatowy Cacique´97.

Tworzą go muzycy o korzeniach mozambickich i portugalskich, z grup takich jak Cool Hipnoise, Philharmonic Weed i The Most Wanted – znanych projektów muzyki funk, reggae i afro sound. Pasja i miłość do muzyki Feli Kuti i Tony’ego Allena połączyła tych muzyków w dążeniu do wspólnego celu: stworzyć kolektyw odzwierciedlający lizbońską mieszankę, łączyć charakterystyczne miejskie rytmy nigeryjskie afro beatu z tradycją muzyczną afrykańskich krajów portugalskojęzycznych i Brazylii, zawsze obecnych w stolicy Portugalii.

Cacique to wódz rdzennych plemion brazylijskich. Liczba ´97 to hołd oddany Fela Kuti – oznacza rok jego śmierci.

Cacique´97 podejmują próbę zapoczątkowania globalnej ścieżki muzycznej nowych czasów, nie tracąc aktywistycznego zacięcia i promocji świadomości społecznej, głęboko zakorzenionej w afro beacie.

FWSK

 Dokument bez tytułu