C/U – Souls

afryka.org Kultura Sztuka C/U – Souls

Olivier Dubois, prowokujący tancerz i choreograf, którego taniec na rurze w Pour tout l’or du monde został dobrze zapamiętany przez widzów C/U, w swoim nowym spektaklu zagłębia się w Afrykę – kolebkę duszy ludzkości. Do współpracy zaprosił tancerzy z Maroka, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Egiptu, RPA i Republiki Kongo. Francuski choreograf próbuje ożywić dzięki nim autentyczny ruch. Nie ruch scenicznych pozorów, ale ruch tworzący wspólnotę, w którym skupiałaby się energia społeczna.

Souls Olivier Dubois opowiada również o ukrytym ludzkim przeznaczeniu, któremu jednostka próbuje stawić opór. Spowalnia czas, miażdży siły grawitacji, aby ukazać tkwiące w każdym z nas możliwości zmiany swego losu, a nawet i świata. Scena pokryta piaskiem, która symbolizuje cmentarz, arenę, tablicę, przypomina także oddaloną o 120 kilometrów od wybrzeża północnej Afryki wyspą Lampedusa – pierwszy przystanek na drodze afrykańskich uchodźców do Europy.

Olivier Dubois (ur. 1972) – tancerz, choreograf i performer. Mimo budowy ciała zapaśnika przez kilkanaście lat z powodzeniem poświęcał się karierze tancerza. Tańczył m.in w Las Vegas z Celine Dion, w Cirque de Soleil oraz dla takich choreografów, jak: Karine Saporta, Angelin Preljocaj, Jan Fabre i Sasha Waltz. Wszystkie te doświadczenia dostarczyły mu materiału do refleksji nad pozycją i rolą tancerza w relacji do choreografa, publiczności i repertuaru. Uświadomiły mu również, że kwestionowanie jest jego artystycznym powołaniem i doprowadziły w 2007 r. do solo Pour tout l’or du monde (pokazywanego na Ciało/Umysł w 2010 r.). Otrzymał za nie nagrodę specjalną przyznaną przez stowarzyszenie francuskich krytyków. Dubois uczy tańca i prowadzi warsztaty m.in. w Operze Narodowej w Wiedniu, Operze Kairskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Monako. Jest również odznaczony nagrodą Jardin d’Europe. W 2013 r. podczas Festiwalu w Awinionie odbyła się premiera jego najnowszej pracy Tragédie. Od stycznia 2014 r. jest dyrektorem Narodowego Centrum Choreograficznego w Roubaix – Nord-Pas-de-Calais, oraz artystą stowarzyszonym paryskiego CENTQUATRE.

KREACJA I CHOREOGRAFIA
Olivier Dubois 
MUZYKA
Francois Caffenne 
ŚWIATŁA
Patrick Riou 
WYSTĘPUJĄ
Tshireletso Molambo (RPA) 
Youness Aboulakoul (Maroko) 
Jean-Paul Mehansio (Wybrzeże Kości Słoniowej) 
Hardo Papa Salif Ka (Senegal) 
Ahmed El Gendy (Egipt) 
Djino Alolo Sabin (Demokratyczna Republika Konga) 
DATA PREMIERY
13/09/2013
CZAS TRWANIA 60 minut

Gdzie? Teatr Studio, Warszawa, najbliższy spektakl w dniu 18/09/2014.
 Dokument bez tytułu