afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Być Afrykańczykiem

Upłynęły całe wieki walki o zmianę ludzkiej mentalności, prania mózgu i ciągłej eksploatacji. Dla niektórych ludzi, takich jak „James Watson”, noblista, który powiedzial że „Czarni są mniej inteligentni od Białych”, Afrykańczycy są po prostu niewolnikami. A co to znaczy być Afrykańczykiem?

Być Afrykańczykiem, to być wolnym i nigdy nie być wyzwalanym. To uciekać ze swojej ojczyzny, gdyż tam jest wojna. To ciągle słyszeć: „Ej, czarny, wróć do siebie”.

Tym, którzy nie wiedzą a chcieliby się dowiedzieć, mówię, że być Afrykańczykiem to nie oznacza być dobrym w piłkę nożną, albo umieć szybko biegać. To nie śpiewać w chórze i lubić jakiekolwiek kobiety. Być Afrykańczykiem to nie być leniwym i tylko ciągle chcieć pić. Nie!

Być Afrykańczykiem to być człowiekiem, ale być traktowanym jak zwierzę. To być kozłem ofiarnym wszystkich frustracji. To być pokazywanym w złym świetle przez telewizję. To być anonimowym, jeśli zrobi się coś dobrego.

Być Afrykańczykiem to być bandytą, nieszczęsnym, wygłodniałym. To być importowanym, eksploatowanym i później deportowanym. To mieć dyplom, ale o nieodpowiednim profilu. To iść na rozmowę w sprawie pracy i dowiedzieć się, że miejsce jest już zajęte. Być Afrykańczykiem to być roztargnionym, ale nie być inteligentnym. To starać się dwa razy bardziej, aby mieć takie same szanse jak biali. To iść do sklepu i być pilnowanym od wejścia. To być katalogowanym i osądzanym poprzez stereotypy.

Mimo tego wszystkiego być Afrykańczykiem to być ocalałym. To umieć żyć. Umieć przeżyć swoje życie w sposób kreatywny.

Możemy ożenić się z białą kobietą, ale nadal wiemy, kim jesteśmy. Możemy żyć w Europie, ale niesiemy ze sobą swoja kulturę i na co dzień żyjemy zgodnie z własnymi tradycjami. Być Afrykańczykiem to mieć muzykę w swoim ciele i radość w duszy. To robić wielką imprezę Bożonarodzeniową z małymi prezentami. To wrócić do swoich korzeni.

To być szczęśliwym, ale cierpiącym zawsze do końca. Dla tych, którzy nie wiedzieli mówię – tak właśnie jest być Afrykańczykiem. To nie jest być doskonałym, złym lub lekkomyślnym. Prawda jest taka, że być Afrykańczykiem to po prostu być człowiekiem.

Znam miejsce, gdzie kończy się świat, gdzie ziemia się zapada, a rzeka wpływa do morza. Wiem, że tam istnieje tylko “być”. Być, tylko bez ambicji czy pomyłki, bez fałszywych mitów i szkód, lub przywiązania do małych rzeczy, być, aby obejmować tych którzy nas proszą… być, tylko być! Otrzymywać słońce i ciepło życia bez obawy przed stratą tego żywego płomienia, który układa do snu i wywołuje śmiech i daje ciepło… być bez koloru, bez statusu, być w ja i ty… tylko z miłością… być, po prostu być!

Pedro

 Dokument bez tytułu