Burundyjskie jaskółki

afryka.org Wiadomości Sport Burundyjskie jaskółki

Orły z Mali, Superorły z Nigerii, Lwy Terangi i Atlasu, Nieposkromione Lwy, Słonie, a nawet Leopardy z sąsiedniego Kongo czy Osy z bliźniaczej Ruandy! Dziobią, gryzą, depczą albo żądlą. A co może taka jaskółka? Uciekać?

Niestety niewiele. Jedyna broń jaskółki to jej szybkość i spryt. Podobnie arsenał burundyjskich piłkarzy nie przedstawia się imponująco. Ponadto Jaskółki cierpią na kompleks złotej drużyny z Burundi – czyli klubowego mistrza, drużyny Vital’O z początku lat 90′.

Burundyjska piłka największe sukcesy ma jeszcze przed sobą. Awans do Mistrzostw Świata pozostanie w sferze marzeń jeszcze przez wiele lat, ale w 1995 młodzieżówka Burundi dostała się do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Katarze! Puchar Narodów Afryki już kilkakrotnie był na wyciągnięcie ręki. Najbliżej Jaskółki były w roku 1993, kiedy trwały eliminacje do tunezyjskich finałów 1994. Burundi skończyło wtedy grupę eliminacyjną na pierwszym miejscu wspólnie z reprezentacją Gwinei, z identycznym dorobkiem punktowym i bramkowym. Dodatkowy mecz między tymi drużynami również zakończył się remisem 0:0 i o awansie zdecydowały rzuty karne, które lepiej egzekwowali Gwinejczycy. W zeszłym roku Jaskółki były bliskie wyeliminowania Egiptu na spółkę z Botswaną. W tym roku Burundi ma tylko matematyczne szanse na awans, po ostatniej porażce z Tunezją.

Troszkę lepiej przedstawia się bilans Jaskółek w regionalnym turnieju wschodnioafrykańskim, nazywanym popularnie CECAFA. Kilka razy Burundi odpadało w półfinałach (w ubiegłym polegli z późniejszymi zdobywcami Pucharu – Sudanem), a najlepszy wynik osiągnęli w 2004 roku, kiedy to przegrali dopiero w finale z Etiopią.

Najjaśniejsza karta w historii burundyjskiej piłki to piłka klubowa. A główne zasługi należą w tym miejscu do wielokrotnego mistrza Burundi, czyli drużyny Vital’O FC Bujumbura. 11 tytułów mistrza, 12 zdobytych pucharów ligi, świetne występy w afrykańskich pucharach. Ćwierćfinał Pucharu Mistrzów w 1985, ćwierćfinał Pucharu Zdobywców Pucharów w 1990 i wreszcie największe osiągnięcie – finał Pucharu Zdobywców Pucharów w roku 1992! Niestety Vital’O nie dało rady drużynie Africa Sports z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Rok 1994 to ważna data zarówno w historii Burundi, jak i w historii burundyjskiej piłki. Tragiczne wydarzenia z Ruandy z tego roku odcisnęły olbrzymi e piętno także na Burundyjczykach. Ludzie masowo uciekali do sąsiedniego Kongo czy Tanzanii, pobliskiej Ugandy, a także do Europy (zwłaszcza do Belgii, kraju byłego kolonizatora).

Największe osiągnięcia burundyjskiej piłki przypadają na początek lat 90`, stąd tragiczny rok 94` zaprzepaścił kariery wielu burundyjskich piłkarzy w szczytowym momencie ich rozwoju. Rok ten wyznacza także bardzo smutny trend wśród burundyjskich sportowców, mianowicie liczne zmiany obywatelstwa. Wielu z nich miało podwójne, a nawet potrójne paszporty Burundi, Kongo czy Belgii. Spośród największych gwiazd burundyjskiej piłki, które zdecydowały się na zmianę narodowości wymienić można choćby Shabaniego Nondę, aktualnego występującego w Galatasaray Istambuł, który gra dla reprezentacji DR Kongo czy Mohammeda Tchite, występującego w Racingu Santander a reprezentującego barwy narodowe Belgii.

Łukasz Kalisz

 Dokument bez tytułu