Burundyjka kandyduje w wyborach na prezydenta

afryka.org Wiadomości Burundyjka kandyduje w wyborach na prezydenta

Burundyjska opozycja skupiona wokół Demokratycznego Sojuszu na rzecz Odnowy wybrała na swoją kandydatkę do fotelu prezydenta Alice Nzomukunda.

Wybory, które odbędą się w czerwcu br. mają wyłonić nowego prezydenta. Nzomukunda została wybrana na zebraniu 715 delegatów opozycyjnego sojuszu. O jej kandydaturze zdecydowało doświadczenie – pełniła wcześniej funkcje wiceprezydenta, ale zrezygnowała na znak protest wobec niekompetencji i korupcji burundyjskich władz.

44-letnie Nzomukunda pochodzi z ludu Hutu, stanowiącego większość mieszkańców Burundi. Chce odmienić Burundi, wypowiedzieć zdecydowaną wojnę korupcji i przeciwdziałać ubóstwu. W wyborach będzie musiała zmierzyć się z obecnym prezydentem, Pierrem Nkurunziza, oraz dwoma innymi kandydatami opozycji – Agathonem Rwasa, byłym przywódcą rebeliantów Hutu oraz Domitienem Ndayizeye z Burundyjskiego Frontu Demokratycznego. Jeżeli Burundyjczycy wybraliby kobietę, byłaby ona drugą po Ellen Johnson-Sirleaf, prezydent Liberii, Panią-Prezydent Afryki.

ostro

 Dokument bez tytułu