Burundi: Nigdy więcej wojny?

afryka.org Wiadomości Burundi: Nigdy więcej wojny?

Przywódca burundyjskich rebeliantów, Agathon Rwasa, oficjalnie ogłosił demobilizację podległych mu oddziałów po ponad 13 latach walki.

W sobotę odbyła się specjalna uroczystość, na której Rwasa formalnie złożył broń. Jednocześnie na głównodowodzącego burundyjską armią został powołany były rebeliant z ludu Hutu, generał Godefroid Niyombare. Jest on pierwszym Hutu piastującym to stanowisko. Jego nominacja była możliwa dzięki wcześniejszemu porozumieniu z 2004 roku między walczącymi z sobą Hutu i Tutsi.

13 lat wojny domowej w Burundi to efekt konfliktu między Tutsi, będącymi mniejszością, ale mającymi władzę, a Hutu. Dopiero kilka lat temu udało się rozpocząć proces pokojowy, który doprowadził do równego podziału stanowisk w armii i policji, dla obu, wrogich sobie, grup etnicznych.

Nie wszyscy jednak wierzą w trwały pokój. Zwłaszcza, że już podczas bardzo zaawansowanych negocjacji, w Burundi dochodziło do starć między rebeliantami a armią rządową. Czas pokaże, czy Burundyjczycy powiedzą: Nigdy więcej wojny.

lumi

 Dokument bez tytułu