Brown pozwól nam wrócić

afryka.org Wiadomości Brown pozwól nam wrócić

Mieszkańcy archipelagu Czagos, którzy 40 lat temu zostali z niego wysiedleni, zwrócili się do następcy Tony’ego Blaira, Gordona Browna, z prośbą o to, aby nie utrudniał ich powrotu na rodzinne wyspy. Jest to odpowiedź na apelację brytyjskiego rządu przeciwko decyzji Sądu Najwyższego.

Sąd uznał, że wygnani mieszkańcy Czagos powinni wrócić na swoje wyspy. Nie zgadza się z tym rząd Wielkiej Brytanii. Wygnańcy z Czagos mają nadzieję, że Brown zmieni decyzję rządu, obejmując funkcję nowego premiera.

Przedstawiciel wysiedlonych mieszkańców Czagos, Olivier Bancoult, ma nadzieję, że uda mu się spotkać z Brownem, co próbuje zrobić już od miesiąca – ale bez rezultatu.

W 1966 roku rząd Wielkiej Brytanii wysiedlił 2 tysiące mieszkańców archipelagu Czagos, przekazując wchodzącą w jego skład wyspę Diego Garcia na potrzeby armii amerykańskiej, która założyła na niej swoją bazę. Obecnie wyspiarze z Czagos mieszkają na Mauritiusie i w Wielkiej Brytanii. W momencie wysiedlenia nie mieli żadnych praw. Teraz domagają się odszkodowania i powrotu na archipelag przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

(wum)

 Dokument bez tytułu