Od 3 lipca Wrocław stanie się znów festiwalową stolicą. Wszystko za sprawą Brave Festival. Pojawi się na nim m.in. grupa z Ugandy.
Od 2006 roku Breakdance Project Uganda (BPU) działa na rzecz zniesienia barier społecznych, kulturowych, gospodarczych i politycznych poprzez hip-hop. Zdając sobie sprawę z faktu, iż kultura hip-hopu i breakdance’a przyciągała ludzi z różnych środowisk, Abramz Tekya (manager projektu, artysta hip-hopowy i breakdancer z Ugandy), Emile Dineen (B-girl z Irlandii) i Antonio (breakdancer z Ugandy) założyli organizację środowiskową, która oferuje bezpłatne zajęcia breakdance’a wszystkim zainteresowanym. W ciągu zaledwie trzech lat BPU uczyło tego stylu tańca w całej Ugandzie ponad 300 osób, spotykając się z nimi dwa razy w tygodniu w Sharing Youth Center w Kampali, ośrodku społeczności lokalnej. Jako że organizacja otwiera swe drzwi dla wszystkich, bez względu na tożsamość etniczną, klasę, religię i rasę, nierzadko można tam spotkać osoby z wyższym wykształceniem, studentów, obcokrajowców, a także dzieci ulicy – wszystkich uczących się w jednym pomieszczeniu kroków i figur breakdance’a, takich jak toprock, downrock, drop i freeze.
Pomimo tak zróżnicowanej grupy, większość z osób przychodzących na zajęcia, to bezbronne, pokrzywdzone przez los dzieci pochodzące z rodzin niemających oparcia, osierocone na skutek AIDS lub, w niektórych przypadkach, osoby nieletnie, które zostały uprowadzone i zmuszone, przez wciąż działający w Ugandzie brutalny ruch rebeliancki Lord’s Resistance Army, do służby wojskowej. Ważnym aspektem działania BPU jest ciągłość. Każdy uczestnik kursu nie tylko poznaje tajniki breakdance’a, ale także dowiaduje się jak uczyć hip-hopu. Zapewniając tym dzieciom miejsce, gdzie mogą przyjść, rozerwać się, zająć czymś nowym i zdobyć umiejętności mogące zainspirować je do kontynuowania nauki tańca, dając im szanse, których bez pomocy BPU mogłyby nigdy nie mieć, a także pokazując im możliwość przekazywania swoich umiejętności i przewodzenia własnym społecznościom, misja BPU – „breakdance na rzecz przemian społecznych” – zaowocowała współpracą z różnymi organizacjami pomocyowymi i ośrodkami społeczności lokalnej w Ugandzie, w tym Foundation for Development of Needy Communities (FDNC) w Mbali, Naguru Remand Home, więzieniem dla nieletnich w Ugandzie, Kinship Orphanage w Gganda, projektem „Hiphop Therapy” realizowanym z H.E.A.L.S. w północnej Ugandzie oraz sierocińcem dla nastolatków Uganda Children’s Centre w Makindye.
Zbliżając do siebie ludzi z różnych regionów, religii, klas i ras, Breakdance Project Uganda stwarza niesamowitą okazję współdziałania, zawierania nowych przyjaźni, dzielenia się umiejętnościami, a także otwiera nowe możliwości. Jak wyjaśnia Tekya: Jest to platforma, na której wszyscy jesteśmy równi, wszyscy próbujemy zrozumieć się nawzajem, skoncentrować się na podobieństwach, które nas łączą, a nie na różnicach. Hip-hop jest magnesem przyciągającym i jednoczącym nas wszystkich.
Matylda Dudek
Więcej informacji na www.bravefestival.pl