Boże Narodzenie w Namibii

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Boże Narodzenie w Namibii

Jak zapytasz Namibijczyka, o czym marzy na Gwiazdkę, masz dużą szansą usłyszeć: „Marzę o deszczu”. Ta odpowiedź nie oznacza tylko deszczu w nadchodzącym roku… ale, paradoksalnie, również może wyrażać marzenie o deszczu w samo Boże Narodzenie.

Niestety, w pustynnej Namibii, w środku lata, które przypada właśnie w czasie świąt, Mikołaj rzadko spełnia to życzenie. Większość kraju jest wtedy narażona na suszę i gorące temperatury – chłodniejsza i mglista pogoda zdarza się tylko nad Oceanem.

Tradycja obchodzenia Bożego Narodzenia pojawiła się w Namibii wraz z niemieckimi kolonizatorami. Przetrwała do dziś. Dekoruje się sklepy, na domach pojawiają się łańcuchy z lampionów, na miejskich placach ustawiane są choinki. W Namibii oczywiście nie rosną świąteczne drzewka. Dlatego królują sztuczne choinki lub bardziej lokalne dekoracje. Sporo osób wybiera drzewo akacji, tak charakterystyczne dla pustynnego krajobrazu tego kraju… dodatkowym atutem są długie kolce, na których łatwo zawiesić świąteczne ozdoby…

W połowie grudnia, swoje pojazdy oryginalnie ozdabiają również taksówkarze, dla których to jeden z bardziej pracowitych sezonów roku. Po pierwsze z powodu masowych wyjazdów do rodzin na Święta, ale też dlatego, że jest to także tradycyjnie najpopularniejszy okres, w którym Namibijczycy wybierają się na letnie (!) wakacje.

Namibia, jako kraj wielu kultur, nie ma jednorodnej, bożonarodzeniowej tradycji. Dla ludów Himba czy Owombo, żyjących na północy kraju, święta mogą oznaczać jedynie zwiększoną ilością turystów odwiedzających ich wioski. Dla namibijskich potomków niemieckich osadników najważniejszym dniem jest Wigilia, podczas której śpiewa się tradycyjne pieśni, a cała rodzina zbiera się nad „potjiekos” (w afrikaans znaczy „mały garnek z jedzeniem”), tradycyjnym żeliwnym gankiem, do którego wrzuca się rozmaite mięsa i warzywa i przez kilka godzin dusi nad ogniem. Z kolei rodziny wychowane w tradycji anglosaskiej spotykają się na uroczystym grillu (!) (w afrikaans „braai”) w pierwszy dzień świąt.

W okresie Bożego Narodzenia wszystkich mieszkańców Namibii łączy jedno. Uniwersalna świąteczna atmosfera, spotkania z bliskimi i przyjaciółmi, ciepło, jakim ludzie obdarzają się w ten specjalny czas…

Marta Surowiec

 Dokument bez tytułu