Botswana: Słoniom nic już nie zagraża

afryka.org Wiadomości Botswana: Słoniom nic już nie zagraża

Zbliżająca się konferencja konwencji waszyngtońskiej (CITES) – konwencja dotyczy handlu zagrożonymi gatunkami – zajmie się sprawą słoni. Ma to związek z debatą na temat tego, czy usunąć te duże ssaki z listy zwierząt, którym grozi wyginięcie.

Wiadomo już, że delegacje Botswany i jej południowoafrykańskich sąsiadów będą domagać się usunięcia słoni z listy zagrożonych gatunków. Z kolei Kenia i Mali sprzeciwią się ich wykreśleniu z tego wykazu.

Kenijsko-malijski sprzeciw popierają ekolodzy. Chcą, aby zbliżająca się konferencja powstrzymała nielegalny handel kością słoniową z Namibii i Republiki Południowej Afryki, którego droga tranzytowa przebiega przez Botswanę.

W samej Botswanie słonie mają się bardzo dobrze. Udało się tam stworzyć skuteczny plan ich ochrony, któremu zawdzięczają przetrwanie. Teraz Botswana chce zmienić status tych zwierząt.

Botswana tłumaczy się tym, że dzięki dochodom ze sprzedaży kości słoniowej może finansować projekty na rzecz poprawy warunków życia jej mieszkańców i nie cierpią na tym słonie – w Botswanie żyje 155 000 słoni.

(kofi)

 Dokument bez tytułu