Botswana: Diamenty tracą swój blask

afryka.org Wiadomości Botswana: Diamenty tracą swój blask

W związku z ograniczeniem światowego popytu na diamenty i inne kamienie szlachetne, który następuje w wyniku światowego kryzysu, rynek pracy w Botswanie jest coraz bardziej zagrożony.

Górnicze związki zawodowe rozpoczęły rozmowy w tej sprawie z rządem Botswany, który od lat wykorzystuje zasoby naturalne kraju do wspierania jego rozwoju. To godne podziwu w Afryce, gdzie bardzo często wykorzystania zasobów naturalnych jest zarzewiem krwawych konfliktów.

“Szacujemy, że przychody ze sprzedaży diamentów obniżą się w tym roku o 50%, ponieważ spodziewamy się obniżenia cen oraz popytu na kamienie szlachetne” – stwierdził Baledzi Gaolathe, Minister Finansów i Planowania Rozwoju Botswany.

Od czasu uzyskania niepodległości w 1966 roku, roczny dochód na mieszkańca wzrósł w Botswanie z 80 do 7000 dolarów. Rząd zapewnia bezpłatna edukację dzieciom do 13 roku życia oraz opłaca większość kosztów studiów wyższych, a w ramach walki z pandemia AIDS, wprowadził szeroki program finansowania leków antyretrowirusowych. W kraju, w którym panuje modelowa wręcz demokracja, od lat regularnie przeprowadzane są wolne wybory. Botswana jest też nielicznym krajem regionu, który otwarcie potępia reżim Roberta Mugabe.

W ostatnich tygodniach, największy producent diamentów na świecie, firma Debswana Diamond Company – spółka rządu Botswany i prywatnej firmy wydobywczej z RPA walczy o przetrwanie i coraz wyraźniej sygnalizuje możliwość zamknięcia kilku kopalni.

„Jesteśmy w trakcie negocjacji z rządem i związkami zawodowymi. Zależy nam na tym, aby zminimalizować negatywne skutki spowolnienia biznesu i maksymalnie chronić naszych pracowników” – twierdza przedstawiciele spółki, która zatrudnia obecnie 6,5 tysiąca ludzi, co stanowi 2% siły roboczej całej Botswany.

Poziom bezrobocia w Botswanie wynosi w zależności od szacunków od 24 do ok. 40%, a największym pracodawcą w kraju jest rząd, zatrudniający 300 tys. ludzi, czyli ponad jedną trzecią wszystkich zatrudnionych. Drugim przemysłem kraju jest właśnie wydobycie diamentów, więc jego załamanie poważnie zagraża stabilności finansowej kraju.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu