Bonga i jego pierwszy koncert

afryka.org Polecamy Bonga i jego pierwszy koncert

"Bonga, głos Angoli, to wyjątkowe muśnięcie, łkająca modlitwa i ruch biodrami, które zachęcają słuchacza, aby całkowicie się zatracił". Ten najbardziej znany angolski piosenkarz, po raz pierwszy przyjedzie do Polski. 26 kwietnia wystąpi w Warszawie.

Urodził się w 1943 roku w Kipri (Angola), a jego imię oznacza: “ten, który szuka; ten, który jest z przodu i w ciągłym ruchu”. Pierwszym albumem artysty był wydany w Rotterdamie legendarny “Angola 72” – przepełnione bolesną melancholią piosenki odnoszą się do doświadczeń artysty w Luandzie. Wkrótce album został przemycony do Angoli, gdzie rozpowszechniany nielegalnie stał się czymś w rodzaju manifestu niepodległości.

Pomimo różnych wpływów i muzycznej ciekawości Bonga pozostał wierny korzeniom, uparcie odrzucając wszelkie elementy zachodnie. Piosenkarz był jedną z pierwszych osób, które zaśpiewały "Sodade" na 18 lat przed tym, zanim Cesaria Evora sprawiła, że stało się ono znane na całym świecie.

Po kilku latach pobytu we Francji powrócił do Portugalii, gdzie odniósł sukces pomimo konfliktów z producentami, którzy chcieli zmienić go w afrykańskiego Julio Iglésiasa. W 2000 roku nagrał płytę "Mulemba Xangola", która była przełomowa i zdobyła jednogłośnie uznanie w mediach.

Bonga to magiczny głos, który symbolizuje i wyraża uczucia tych, którzy żyli na wygnaniu i przemawia bezpośrednio do naszych serc, dzięki swojej niesamowitej sile. W marcu 2005 Bonga wydał swoją ostatnią płytę "Maiorais".

AfryKamera

Kiedy? 26 kwietnia. Gdzie? Warszawa, Kino Palladium, 
Złota 9. 

 Dokument bez tytułu