afryka.org Kultura Muzyka Bombino

21 października warszawska Stodoła zostanie przeniesiona w klimat muzyki z Nigru, gdy na scenę wkroczy niezwykły artysta – BOMBINO.

BOMBINO, czyli Omara Moctar, to pochodzący z Nigru wokalista i gitarzysta. Omara wywodzi się z ludu Tuaregów. Wychowywał się w okolicach miasta Agadez. W roku 1990, z powodu zamieszek związanych z Powstaniem Tuaregów, zmuszony był jednak opuścić strony, z których pochodził i udać się wraz z rodziną do Algierii. Podczas jednej z wizyt krewni pozostawili Omarowi gitarę, która oczarowała nastoletniego wówczas chłopca. Wraz z przyjaciółmi oglądał wtedy nagrania Jimiego Hendrixa i Marka Knopflera, starając się naśladować ich styl. Omara pracował wówczas jako pasterz i długie godziny spędzone na doglądaniu zwierząt poświęcał na ćwiczenie gry na instrumencie. W połączeniu z tekstami opowiadającymi o burzliwych losach nomadów, zaowocowało to wykształceniem unikatowego stylu BOMBINO, który nazwać można “pustynnym bluesem”.

W 1997 Omar powrócił do Agadezu i rozpoczął karierę profesjonalnego wykonawcy, występując w licznych zespołach. W 2006 roku, będąc w Kalifornii, Artysta nagrał swoją wersję utworu The Rolling Stones Hey Negrita, a w nagraniu gościnnie wystąpili dwaj Stonesi – gitarzysta Keith Richards i perkusista Charlie Watts. Rok 2007 przyniósł jednak kolejne zamieszki. Rząd zakazał wtedy w całym kraju gry na gitarze, uważając instrument za symbol rebelii. Dwóch muzyków z którymi BOMBINO współpracował zostało straconych, a sam Omara zmuszony był kolejny raz udać się na wygnanie. W 2009, po roku poszukiwań, odnalazł go w Burkina Faso producent filmowy Ron Wyman, który został oczarowany odnalezioną w czasie podróży po Afryce kasetą z nagraniami BOMBINO. Wyman zaprosił go do pojawienia się w filmie dokumentalnym o Tuaregach, a w 2011 przyczynił się do wydania solowego albumu BOMBINO, zatytułowanego Agadez, który zadebiutował na szczycie światowej listy iTunes. 

Omara wyruszył w obszerną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie, a wiele z jego występów było w całości wyprzedanych. Rozgłos jaki zyskał BOMBINO przyciągnął do niego innych Artystów, między innymi Dana Auerbacha z zespołu The Black Keys. W 2012 Auerbach zajął się produkcją drugiego solowego krążka BOMBINO, który pod tytułem Nomad ukazał się nakładem wytwórni Nonesuch Records 2 kwietnia 2013. Od tamtego czasu Artysta zapraszamy był na liczne międzynarodowe festiwale, jego występy poprzedzały także koncerty takich gwiazd jak Robert Plant, Amadou & Mariam, czy Gogol Bordello.

Krytycy zachwycają się niepowtarzalnym stylem gry na gitarze BOMBINO twierdząc, że łączy w sobie technikę Jimiego Hendrixa z subtelnością i wrażliwością Johna Lee Hookera. Prestiżowy amerykański magazyn Rolling Stone zaliczył album Nomad do Top 50 najlepszych płyt pierwszej połowy 2013 r. BOMBINO zaprezentuje swój repertuar polskiej publiczności 21 października 2013 w Klubie Stodoła.

Monika Smoła

Miejsca stojące: 69 pln w przedsprzedaży, 77 pln w dniu koncertu

do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10)

Sprzedaż internetowa: www.stodola.pl

 Dokument bez tytułu