Boją się lecieć do Nigerii

afryka.org Wiadomości Sport Boją się lecieć do Nigerii

W niedzielę w Kadunie, na północy Nigerii, miał zostać rozegrany mecz trzeciej rundy piłkarskiego Pucharu Konfederacji pomiędzy miejscowym zespołem Kaduna United, a czołowym tunezyjskim zespołem Etoile-du-Sahel. Z przyczyn politycznych mecz się jednak nie odbędzie.

Ze względów bezpieczeństwa piłkarze Etoile-du-Sahel zrezygnowali z wyjazdu do Kaduny. Wszystko przez wybory, które odbyły się w najludniejszym kraju Afryki w poprzedni weekend. Ich zwycięzcą został w poniedziałek ogłoszony dotychczasowy prezydent Goodluck Jonathan. Spowodowało to zamieszki w Nigerii, a w szczególności w północnej części kraju, gdzie przeważają muzułmanie. Do największych starć doszło właśnie w Kadunie, gdzie do wczoraj policja informowała o 32 ofiarach śmiertelnych.

W tej sytuacji ambasada Tunezji w Nigerii poinformowała klub z Susy, żeby lepiej nie przyjeżdżał na spotkanie w Confederation Cup w Kadunie. Działacze Etoile-du-Sahel na początku odrzucili tą sugestię i radę. Nie chcieli ryzykować dwuletniego zakazu gry w afrykańskich pucharach. Jednak kolejna fala zamieszek i napięta sytuacja spowodowała, że ostatecznie zdecydowali się nie jechać na spotkanie. Sprawą ma się zająć CAF. Skończy się pewnie tym, że zostanie wyznaczony jeden mecz na neutralnym terenie.

Tak jest na przykład w meczach tegorocznej Champions League na Czarnym Lądzie. Mecz z udziałem zespołów z Libii czy Wybrzeża Kości Słoniowej rozgrywane są z reguły na neutralnym terenie, albo na boisku przeciwnika.

A skoro już piszę o Lidze Mistrzów, to dziś i jutro wielka dawka spotkań! Szesnaście zespołów walczy o awans do fazy grupowej. Emocji na pewno nie zabraknie. Szczególnie ciekawie zapowiada się spotkanie obrońcy trofeum TP Mazembe w Casablance, czy innego faworyta tegorocznej edycji LM, egipskiego Al Ahly, z zespołem Zesco United z Zambii.

Oto zestaw par w 1/8 African Champions League:

Grupo Desportivo Interclube (Angola) – Moloudia Club d’Alger (Algieria)
Esperance Tunis (Tunezja) – ASC Les Jaraafs (Senegal)

El Hilal (Sudan) – Club Africain (Tunezja)
Widad de Casablanca (Maroko) – TP Mazembe (DR Konga)
Zesco United (Zambia) – Al Ahly (Egipt)

Enyimba FC (Nigeria) – Ittihad (Libia). Z powodu wojny w Libii odbędzie się tylko jeden mecz. Jego termin to 8maja

Raja Club Athlétic (Maroko) – Asec Mimosas (Wybrzeże Kości Słoniowej). Z powodu sytuacji w WKS odbędzie się tylko jeden mecz. Termin 7 maja

Coton Sport de Garoua (Kamerun) – E.S. De Setif (Algieria). Mecz przełożony na inny termin.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu