Bohater Nigru

afryka.org Wiadomości Sport Bohater Nigru

Napastnik Tukur Gambo to nowy bohater Nigru. Dzięki jego bramce w 88 minucie reprezentacja “Mena” pokonała Ghanę 1:0 i awansowała do 1/4 CHAN 2011. To nie pierwsza niespodzianka w wykonaniu tego mało docenianego i utytułowano piłkarsko kraju.

Jeśli u nas zapytać piłkarskich fanów czy wiedzą coś o futbolu w Nigrze, to wielu z pewnością wskazałoby na Moussę Yahayę. Ten błyskotliwy snajper potrafił zachwycić na boiskach naszej ektraklasy. Z powodzeniem grał i zdobywał gole dla m.in GKS Katowice czy Legii Warszawa. Z tym ostatnim klubem zdobył nawet dziewięć lat temu mistrzostwo Polski. Niestety, często sprawiał problemy wychowawcze. A to nie przyszedł na trening, a to były podejrzenia, że nadużywa alkoholu. W końcu wylądował w rezerwach… Mazura Karczew.

Mniejsza o Yahayę. Teraz dają o sobie znać jego rodacy. W eliminacjach do II Mistrzostw Narodów Afryki jedenastka “Mena”, bo taki przydomek na kontynencie afrykańskim ma reprezentacja z tego kraju, wyeliminowała faworyzowaną Nigerię. W październiku ta prawdziwa narodowa jedenastka w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki pokonała u siebie sensacyjnie Egipt. Teraz na stadionach Sudanu w finałach CHAN ekipa Nigru jest jedną z największych rewelacji. Po pokonaniu Zimbabwe i Ghany pewnie awansowała do czołowej ósemki.

W walce o miejsce w pierwszej czwórce zagrają z Sudanem. W drugim dzisiejszym spotkaniu RPA pokonało 2:1 Zimbabwe i z dziewięcioma punktami pewnie wygrało grupę B. W walce o półfinał “Bafana Bafana” zmierzą się z Algierią.

W poniedziałek pasjonujące spotkania w grupie C! Kamerun gra z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a DR Konga z Mali.

Wyniki grupy B

RPA – Ghana 2:1

Niger – Zimbabwe 0:1

Zimbabwe – Ghana 1:0

RPA – Niger 2:0

RPA – Zimbabwe 2:1

Niger – Ghana 1:0

Tabela

1. RPA 3 9 6-2

2. Niger 3 6 2-1

3. Zimbabwe 3 3 2-3

4. Ghana 3 0 1-4

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu