Blair przepraszał Freetown

afryka.org Wiadomości Blair przepraszał Freetown

Podczas swojej pożegnalnej wizyty w Sierra Leone, brytyjski premier Tony Blair, nie odwiedził stolicy tego kraju, Freetown. Pomimo, że od lotniska Lungi do miasta dzieliła go 5-minutowa podróż helikopterem, nie odwiedził tego miasta. Rozczarował tym samym wielu mieszkańców Freetown. W rezultacie Blair musiał złożyć przeprosiny, które zostały wyemitowane przez lokalną rozgłośnię radiową.

Blair miał powiedzieć, że jest mu bardzo przykro, ale czas nie pozwolił mu na odwiedzenie Freetown. To właśnie on wysłał do Sierra Leone brytyjskie wojska, które pomogły w zakończeniu wojny domowej. Do dziś uważa, że wydał słuszną decyzję. „Inaczej nie byłoby też pokoju w Liberii, a konflikt objąłby też Gwineę” – argumentuje Blair.

Od 2000 roku Brytyjczycy szkolą też policję i armię Sierra Leone. Jednak Blair uważa, że przyszedł czas, aby Unia Afrykańska odgrywała większą rolę w rozwiązywaniu konfliktów w Afryce.

Blair jest bardzo popularny w Sierra Leone, szczególnie w stolicy tego kraju. Zanim opuścił lotnisko Lungi otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Sierra Leone.

Jego wizyta w Sierra Leone ma związek z odejściem z urzędu premiera. Jednak w Wielkiej Brytanii afrykańska podróż Blaira jest opisywana jako „wycieczka próżniaka”, który poza samym pokazaniem się w kilku krajach Afryki nie poprawi sytuacji tego kontynentu. Blair odpiera te zarzuty, tłumacząc się, że celem jego wizyty jest zwrócenie większej uwagi na Afrykę przez uczestników zbliżającego się szczytu G8.

Podczas swojej podróży Blair odwiedził poza Sierra Leone, Libię i Republikę Południowej Afryki.

(wum)

 Dokument bez tytułu