Black History Month

afryka.org Polecamy Black History Month

KINO. LAB w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wyjątkowy przegląd filmowy. Będzie on miał związek z tzw. Black History Month obchodzonym każdego roku w USA, który upamiętnia Afro-Amerykanów.

Na przegląd Black History Month złożą się filmy dokumentalne poświęcone historii i tożsamości kulturowej Afro-Amerykanów w Stanach Zjednoczonych. Większość filmów przypomina ważne postacie związane z ruchem na rzecz zniesienia segregacji rasowej i przyznania czarnoskórym mieszkańcom USA praw obywatelskich (w tym Rosę Parks, Martina Luthera Kinga). Przegląd zakończy film „Biography: Barack Obama” ukazujący dzieciństwo, młodość i walkę o prezydenturę w USA pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Alice Walker: Everyday Use, reż. Bruce Schwartz, USA 2005, 26′
Adaptacja noweli Alice Walker pod tym samym tytułem. Film opowiada o Maggie, młodej kobiecie, która nigdy nie odważyła się wyjść poza ramy swojej wiejskiej społeczności, a obiecaną jej w spadku starą rodzinną kołdrę traktuje jako rzecz praktyczną i tradycyjną jednocześnie. Jej wykształcona siostra, społeczna aktywistka, chce zawiesić kołdrę na ścianie jako dzieło sztuki ludowej. Dla obu sióstr, żyjących w odmiennych warunkach materialnych i wyznających inne wartości, kołdra jest nośnikiem całkiem różnych znaczeń.
„Everyday Use” to studium ukazujące różnice klasowe i zagłębiające się w historię Afro-Amerykanów. Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy wielu czarnych Amerykanów poszukiwało korzeni swojej tożsamości w Afryce.

Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks, USA 2002, 42′
1 grudnia 1955 roku Rosa Parks, odmawiając ustąpienia miejsca w autobusie w części zarezerwowanej tylko dla białych, wywołała rewolucję. Ten akt sprzeciw wobec segregacji rasowej w komunikacji publicznej zainspirował społeczność Afro-Amerykanów w Montgomery, w stanie Alabama, do zjednoczenia się w walce przeciw segregacji. W ciągu roku, dzięki pokojowym protestom, kampania zwana „Montgomery Bus Boycott” zdołała wpłynąć na zmiany w prawie krzywdzącym czarnych mieszkańców USA oraz stworzyć dziedzictwo, które wciąż inspiruje kolejne pokolenia działaczy na rzecz wolności i sprawiedliwości.

The March, USA 1963, 32′
Film to zapis marszu mającego miejsce 31 sierpnia 1963 roku w Warszyngtonie DC, podczas którego setki tysięcy osób domagających się praw obywatelskich zebrało się na deptaku przy pomniku Lincolna. W filmie ukazane są przemówienia przywódców ruchu walczącego o prawa obywatelskie, występy muzyków i piosenkarzy oraz wykonanie hymnu narodowego przez czarnoskórą śpiewaczkę operową Camillę Williams. Najważniejszym i niosącym największy ładunek emocjonalny wydarzeniem tamtego dnia stało się jednak wystąpienie Martina Luthera Kinga „Mam marzenie” (I have a dream), zostawiając w uczestnikach i obserwatorach posmak dziejowej mowy.
Ukazanie się „Marszu” w telewizji stało się głośnym wydarzeniem medialnym w całym USA.

Muhammad Ali: Made in Miami, USA 2008, 55′
Cassius Clay, znany jako Muhammad Ali, przyjechał do Miami jesienią 1960 roku, w glorii zdobywcy złotego medalu na Olimpiadzie w Rzymie w boksie zawodowym w kategorii półciężkiej.

Film przedstawia wybrane, kluczowe epizody w życiu Alego, takie jak przyjaźń z Malcomem X, głośno komentowany mecz w Kongo nazywany „the Rumble in the Jungle”, spotkanie z grupą the Beatles czy sprzeciw wobec wcieleniu do wojska podczas wojny w Wietnamie. „Muhammad Ali” to fascynujący zapis zawodowego i prywatnego życia boksera.

Biography: Barack Obama, USA 2008, 47′
Filmowa biografia Baracka Obamy rozpoczyna się od dzieciństwa na Hawajach i w Indonezji. Ukazując dramatyczną walkę Obamy o prezydenturę, film staje się kroniką o człowieku, który nie poddaje się w walce o własne idee.

Biography: Frederick Douglass, USA, 50′
Frederick Douglass urodził się jako niewolnik w 1817 roku. Jego ojciec był biały, a matka pochodziła z jednego z plemion amerykańskich Indian. W młodym wieku nauczył się czytać. Do 16 roku życia pracował jako służący w posiadłości ziemskiej, później został odesłany do pracy w polu. W 1836 roku znalazł zatrudnienie w stoczni, a dwa lata później zbiegł i osiadł w Massachusetts, gdzie przybrał nazwisko, pod którym jest znany obecnie.

Film to zapis niezwykłego życia Douglassa: od jego dzieciństwa w niewoli aż po okres pracy na własny rachunek.

21 lutego, sobota:
godz. 18.00: Alice Walker: “Everyday Use”, 26′, 2005 + Mighty Times: The Legacy Of Rosa Parks, 2002, 42′
godz. 20.00: The March, reż. James Blue, 1963, 32′ + Muhammad Ali: Made In Miami, 2008, 55′

22 lutego, niedziela:
godz. 19.00: Biography: Frederick Douglass, 1994, 50′ + Biography: Barack Obama, 2008, 47′

Emilia Skiba

 Dokument bez tytułu