Black History Month 2009

afryka.org Polecamy Black History Month 2009

W Wielkiej Brytanii każdego października, już od ponad 30. lat, świętuje się Black History Month. W całym kraju odbywają się imprezy kulturalne mające na celu przybliżenie historii, kultury i osiągnięć czarnych mieszkańców tego kraju.

W wielu muzeach i galeriach przygotowano specjalne wystawy i prelekcje. W bibliotekach i innych placówkach odbywają się spotkania z autorami, wykłady historyczne, pokazy dla dzieci i dorosłych. Inicjatywa staje się coraz bardziej popularna i świętowanie trwa nawet dłużej – imprezy przenoszą się również na listopad. Swój program ma każde miasto i okręg a całość można przejrzeć w przewodniku znajdującym się na stronie internetowej: http://www.blackhistorymonthuk.co.uk/.

Skala i zakres tematyczny imprez są bardzo szerokie. Pod parasolem historii i kultury diaspory afrykańskiej i karaibskiej znaleźć można bardzo zróżnicowane wydarzenia. Można na przykład wziąć udział w spotkaniu z Diane Abbott, pierwszą czarną parlamentarzystką lub najznakomitszymi afrykańskimi pisarzami z Benem Okri na czele, dowiedzieć się dlaczego 7 z 8 mistrzów olimpijskich w biegu na 100 m to czarnoskórzy, posłuchać wykładu na temat Afrykanów w starożytnym Egipcie, wziąć udział w warsztatach hip-hopowych, prześledzić losy słynnych Afro-Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, spróbować potraw kuchni somalijskiej.

Wiele imprez dotyczy bezpośrednio Afryki, więc czytelnicy Afryka.org, którzy będą w październiku w Wielkiej Brytanii z pewnością będą mogli znaleźć coś ciekawego również dla siebie.

Alex

 Dokument bez tytułu