Bielawa 2008: Stephen Marley

afryka.org Kultura Muzyka Bielawa 2008: Stephen Marley

Jeśli myślisz, że nie znasz muzyki Stephena Marleya mylisz się… znasz ją, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy…

Stephen był członkiem Melody Makers – celebrating band of Bob Marley…, zdobywca Grammy Awards jako producent, wokalista, autor tekstów i muzyki, multiinstrumentalista, osoba która nadawała tempo rozwoju twórczości wszystkich swoich braci. Jako jedyny na światowej scenie reggae wyróżniany był nagrodą Grammy aż pięciokrotnie.

Urodził się w 1972 roku i już jako dziecko rozpoczął przygodę z muzyką. Od kiedy zaczął chodzić, pojawiał się na scenie podczas koncertów swojego ojca oraz legendarnych The Wailers. W wieku siedmiu lat sięgnął po pierwszą gitarę…

Oficjalny debiut Stephena nastąpił w 1979 na singlu wydanym jako Melody Makers z udziałem Ziggiego i Ceddeli Marley „Children Playing in the Streets,”. Przez następna dekadę, grupa tworzyła swoją muzykę zdobywając kolejne nagrody, wydając masę singli i zdobyła uznanie na całym świecie.

Aktualnie, wraz z długo oczekiwanym debiutanckim albumem, Stephen Marley wkracza na szczyt popularności na światowej scenie reggae. „Mind Control” jest wszystkim, co Stephen kochał. Połączył i oddał to w swojej muzyce: reggae, rock, R&B, nyabinghi rhythms, flamenco i hip-hop.

Na płycie gościnnie występują Ben Harper- król hip-hopu, Mos Def oraz jego młodszy brat Damian „Jr. Gong” Marley. Na płycie znalazły się piosenki zawierające krytykę społeczną (Mind Control), krytykę polityczną (Chase Dem) ale też utwory otwierdające serce (Hey Baby), czy po proste, wesołe i romantyczne kompozycje (Let Her Dance z Maya Azucena & Illestr8).

„Moja radość i moje cierpienie to ja – powiedział Marley. To jest strona z mojej książki: Każda strona ma swoją opowieść, która w każdym momencie jest kontynuacją poprzedniej i zapowiedzią następnej… To jest po prostu jedna strona”

Świeżość albumu, sekcja dęta w tytułowym kawałku, rzuca nowe światło na współczesne odczuwanie niewolnictwa, jego dopowiedzianą świadomość: „Ta piosenka jest o nidopowiedzianym niewolnictwie, niewolnictwo hi-tech, podprogowym odczuwaniu” mówi Stephen… Wyzwólmy swoje umysły, aby odzyskać swoje na nowo nasze życie i dusze.”

O ile wydźwięk płyty Mind Control nawiązuje do tradycji muzycznej XXI wieku, o tyle Chase Dem ewidentnie odpowiada filozofii Boba Marleya, i stawie zdecydowany sprzeciw wobec polityki i jej ingerencji w nasze życie.

Płyta nawiązuje też do twórczości Raya Charlsa w piosence „Lonely Avenue,”. Stephen często powiadał, że był fanem Raya „Nie mogę powiedzieć, kiedy pierwszy raz go usłyszałem, ale to co pamiętam, to to , że podczas słuchania jego nagrań, rozumiałem i czułem jego cierpienie”.

Album zawiera kilka utworów, które układają się w trylogię, powstałą w więzieniu, do którego trafili Stephen z Julianem za posiadanie marihuany („Officer Jimmy Interlude,” „The Traffic Jam,” featuring Damian, and „Iron Bars,” featuring brat Julian Marley, Mr. Cheeks & Spragga Benz).

Na płycie spotykają się również nawiązania do miłosnych przeżyć: od romantycznego zawodu w „Fed Up” aż po wewnętrzne medytacje w „Inna Di Red” z udziałem Ben Harpera.

Ponadto, Stephen w czasie nagrywania swojego debiutanckiego albumu, wspomógł nagrania swojego młodszego brata Damiana , jak również udzielił się znacząco przy produkcji plyty Buju Bantona, Juliana i Ziggiego Marleya, Spearhead, Eve, Erykah Badu, Capleton and Mr. Cheeks. Ponadto, wystapił jako wokalista i gitarzysta na albumie Erica Claptona.

Stephen w tym roku wziął też udział w głosniej trasie w hołdzie Boba Marleya pod nazwą „Bob Marley Roots, Rock Reggae Festival,”, gdzie bracia Stephen i Ziggi dołączyli po raz pierwszy do najsłynniejszego z Wailersów Bunny Wailera.
„ Aspiruję do tego, abyście gdy usłyszycie moje imię, wiedzieli że za tym Idzie też jakość: dobra muzyka, dobry message i dobra wibracja…” mówi Stephen.

Stephen Marley będzie jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu w Bielawie.

regalowisko

 Dokument bez tytułu