Bielawa 2008: Nazarenes

afryka.org Kultura Muzyka Bielawa 2008: Nazarenes

Nazarenes to duet muzyczny, który tworzą Medhane i Noah Isac Tewolde.

Ich muzyka to roots reggae pulsujące przepięknymi melodiami, znakomitymi aranżacjami i zaśpiewami. Niesie ona uniwersalny przekaz miłości, nadziei, dumy oraz wzajemnego szacunku.

Wydany w 2001 roku przez Insteel Sound debiutancki album „Orit” odbił się szerokim echem na scenie reggae, ale przełomowa okazała się dopiero, wydana w 2005 w Europie, USA i Kanadzie płyta „Song of life” Muzyka na niej jest mocno zakorzeniona w roots reggae.

Duet jest przede wszystkim popularny w Anglii, Kanadzie, USA. Muzycy wystąpili na wielu festiwalach w Europie, takich jak: Summer Jam w Niemczech, Roskilde w Danii, Olso World Music Festival, Rototom Sunsplash we Włoszech i Uppsala Reggae Festival w Szwecji. Ze względu na niezwykłe muzyczne aranżacje zdobyli tytuł „najdoskonalszego, najbardziej hipnotyzującego i niezapomnianego” muzycznego show na wszystkich festiwalach i koncertach klubowych ze swoim udziałem

Pochodzący z wielodzietnej rodziny bracia wzrastali w Adis Abebie, w Etiopii w połowie lat siedemdziesiątych. Wówczas reggae w tamtym rejonie było częścią muzycznego undergroundu. Mimo wszystko te właśnie rytmy i muzyczny przekaz zagościły w sercach dwójki młodych członków rodziny Tewolde. Mniej więcej w tamtym okresie dwunastoletni Medhane otrzymał swoją pierwszą gitarę. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się koncepcja zespołu Nazarenes.

W latach osiemdziesiątych Noah i Medhane grali z różnymi zespołami w Europie (głównie w Szwecji i Niemczech) z Medhane na gitarze i głównym wokalu oraz Noah na bassie i w chórkach.

W latach dziewięćdziesiątych Medhane dołączył do kilku bardzo znanych zespołów reggae z Jamajki takich jak Iqulah, Culture Knox i Mamma Booker (zespół matki Boba Marleya) podczas europejskich i afrykańskich trasach.

W 1992 roku Noah objawił się na muzycznej scenie szwedzkiego Goeteborgu jak świetny wokalista. Podpisanie kontraktu z Virgin Record zaowocowały trzema singlami, z których jeden stał sie wielkim hitem w Szwecji. W 1994 roku debiutancki album Noah został wydany pod nazwą Anbessa. W 1996 roku Medhane i Noah ponownie połączyli swoje siły we wspólnym projekcie -Nazaranes i znaleźli swój indywidualny styl i vibrację.

Przez cały okres działalności zespół konsekwentnie budował swoją pozycję w Europie i na świecie, zdobywając kolejne szeregi fanów. Reggae Dub Festival będzie dla nich pierwszą okazją na zaprezentowanie się polskiej publiczności. Jesteśmy przekonani, że będzie to jeden z najjaśniejszych punktów festiwalu.

W Polsce wystąpią na festiwalu w Bielawie.

regalowisko

 Dokument bez tytułu